Aktualności
Z powodu niewielkiego ryzyka spłodzenia dziecka z rzadką wadą neurologiczną mężczyźni zażywający kwas walproinowy powinni stosować antykoncepcję – ostrzega Brytyjski Urząd Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA).
04.10.2024
W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie chirurdzy przeprowadzają w tym tygodniu nowatorskie operacje z zastosowaniem tzw. zieleni indocyjaninowej. Podawany przed zabiegiem preparat barwi żyły, tętnice, węzły chłonne, układ limfatyczny oraz drogi żółciowe, co pomaga chirurgom w zabiegu.
Prof. Richard Mainwaring ze Stanford Medicine Children’s Hospital przeprowadza w Katowicach operacje u dzieci z rzadkimi, złożonymi wadami serca. Poinformował o tym podczas konferencji w środę.
03.10.2024
Pacjent z krwią w moczu powinien być jak najszybciej kierowany na szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia onkologicznego, czyli otrzymać kartę DiLO – ocenili eksperci w środę na spotkaniu prasowym w Warszawie.
03.10.2024
Politechnika Bydgoska rozpoczęła właśnie kształcenie lekarzy. Jej rektor, prof. Marek Adamski podkreślił, że wobec zmieniającej się rzeczywistości, postępującej cyfryzacji i rozwoju technologii nikogo nie powinno dziwić, że "dobrzy lekarze na miarę XXI wieku będą z politechniki".
03.10.2024
Jak wykazały badania na myszach, wiązka radioaktywnych jonów węgla 11C może precyzyjniej niszczyć komórki nowotworowe u myszy, co powinno ograniczyć uboczne skutki terapii – informuje serwis „arXiv”.
02.10.2024
Ponad 600 tys. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie w tym sezonie. W ramach Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy, Główny Inspektorat Sanitarny zwrócił uwagę na kluczowe znaczenie szczepień w sezonie epidemicznym grypy.
Nie brakuje szczepionek przeciwko tężcowi, krztuścowi i błonicy – poinformował główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Podkreślił, że chodzi o trzyskładnikowe szczepionki ze zmniejszoną zawartością antygenów.