Aktualności

Psycholog transportu: każdy kierowca powinien mieć badania psychologiczne na prawo jazdy
30.09.2024
1
Każdy kierowca powinien mieć badania psychologiczne na prawo jazdy – podkreślił w rozmowie z PAP psycholog transportu dr Piotr Mamcarz z KUL. Wskazał, że grupę ryzyka stanowią osoby, które mają m.in. wysoką impulsywność, skłonność do ryzyka, niską moralność.
Lublin/ Nowoczesna terapia dla pacjentów z nowotworami krwi dostępna w Centrum Onkologii
30.09.2024
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest jedynym ośrodkiem po wschodniej stronie Wisły, który zaczął stosować nowoczesną terapię CAR-T u pacjentów z nowotworami krwi. To szansa dla chorych, u których zawiodły dotychczasowe metody leczenia. Do końca roku ośrodek zamierza zastosować ją u 10 chorych.
zdrowie.pap.pl/Scrollowanie niszczy nie tylko mózg
27.09.2024
1
Scrollowanie obniża zdolność do koncentracji i skupienia. Wpływa na jakość snu, jeśli robimy to przed zaśnięciem. Funduje też „smartfonową szyję”. Ile czasu spędza średnio nastolatek przed ekranem? I czy walka o zachowanie zdrowej równowagi między światem realnym a wirtualnym skazana jest na porażkę? – wyjaśnia prof. Mariusz Panczyk z Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prof. Niżankowski: karanie medyka niczego dobrego pacjentowi nie przynosi
27.09.2024
1
Lekarzy nie należy karać za popełnione błędy, często niezamierzone i wynikające z niedociągnięć w systemie opieki medycznej – twierdzi prof. Rafał Niżankowski. Jego zdaniem karanie medyka niczego dobrego pacjentowi nie przynosi.
Aktywne weekendy też chronią przed chorobami
27.09.2024
Aktywność fizyczna, również podejmowana tylko w weekendy, wystarczy aby pomóc chronić się przed ponad 200 chorobami – informuje pismo “ Circulation”.
zdrowie.pap.pl/ Chcesz mieć dzieci? Zadbaj o powietrze
27.09.2024
To fakt – zanieczyszczenie powietrza obniża płodność. Jak wskazują badania, może ono zaburzyć pracę hormonów czy też na różne sposoby uszkadzać komórki płciowe. Negatywne działanie zanieczyszczeń dotyczy także zapłodnienia pozaustrojowego.
zdrowie.pap.pl/Stop FAS. Ani kropli alkoholu w ciąży
27.09.2024
Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) i Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) to nieuleczalne zaburzenia rozwojowe występujące u dzieci, których matki spożywały w ciąży alkohol. Nawet przysłowiowa kropla alkoholu stanowi zagrożenie dla płodu. Zabić może dziecięcy potencjał. To ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, zaburzeń rozwoju. W późniejszym życiu u dziecka wystąpić mogą problemy z pamięcią, koncentracją. Osiągać może też słabsze wyniki w nauce, gorzej funkcjonować w grupie – ostrzega dr n. med. Marzanna Reśko-Zachara, pediatra i neonatolog ze Szpitala Karowa.
Do 2050 r. liczba krótkowzrocznych dzieci przekroczy 740 milionów
27.09.2024
Do 2050 r. z powodu krótkowzroczności cierpieć będzie ponad 740 milionów dzieci i nastolatków, czyli blisko 40 proc. osób z tej grupie wiekowej – wynika z analizy opublikowanej w „British Journal of Ophthalmology”.