Aktualności
Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa, że ogromnym sukcesem jest włączenie badań cholesterolu do bilansu zdrowia sześciolatka. Według niej potrzebna jest świadomość tego, że choroby serca dotykają także młodych ludzi.
09.04.2025
Porozumienie Rezydentów OZZL zaapelowało do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy obniżającej składkę zdrowotnej dla przedsiębiorców i skierowanie jej do ponownego rozpatrzenia. Podkreślili, że uzależnienie Narodowego Funduszu Zdrowia od niepewnych dotacji budżetowych pogorszy dostęp pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej.
09.04.2025
Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci szpitalom za nadwykonania świadczeń limitowanych do końca kwietnia 2025 r. – poinformował PAP w poniedziałek NFZ. W marcu Fundusz zakończył rozliczenia z placówkami medycznymi za nadwykonania świadczeń nielimitowanych oraz za programy lekowe i chemioterapię.
08.04.2025
Wykorzystanie sztucznej inteligencji do obliczenia biologicznego wieku serca na podstawie danych EKG pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych – ogłoszono na EHRA 2025, kongresie naukowym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Wiedniu.
08.04.2025
Jak sugerują wyniki metaanalizy badań dotyczących leków naśladujących działanie hormonu GLP-1, ich przyjmowanie może chronić przed demencją – informuje pismo „JAMA Neurology”.
08.04.2025
Kontrola kart szczepień spowodowała, że sanepid dostaje więcej zgłoszeń o niezaszczepionych dzieciach – poinformował w poniedziałek główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski. Wzrosło też zainteresowanie rodziców uzupełnieniem szczepień dzieci po terminie - dodał.
08.04.2025
Obecnie brakuje 156 tys. pielęgniarek – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Z prognoz wynika, że zapotrzebowanie na ich pracę będzie rosnąć i w 2039 r. brakować będzie już 262 tys. pielęgniarek – zaznaczono w raporcie.
08.04.2025
3
Dzięki testom wielogenowym można określić, które pacjentki z rakiem piersi odniosą korzyść z chemioterapii i nie narażać niepotrzebnie reszty chorych na skutki uboczne leczenia. Tymczasem aż dwie trzecie polskich pacjentek nie wie o możliwości wykonania takiego testu – wynika z nowego raportu.
07.04.2025