Aktualności

Udało się przywrócić pamięć myszom z chorobą Alzheimera
14.08.2024
Naukowcy odkryli cząsteczkę, która - podana myszom z odpowiednikiem choroby Alzheimera - zamiast usuwać złogi wadliwych białek, przywróciła pracę ośrodków związanych z pamięcią. Jeśli podobnie zadziała u ludzi, może to oznaczać szansę na nowe podejście do terapii także innych chorób - sugerują badacze.
Pacjenci z przewlekłym bólem częściej niż sądzono uzależniają się od leków
14.08.2024
Nadużywanie leków przeciwbólowych na receptę i uzależnienie od nich jest powszechniejsze niż się wydawało u pacjentów z przewlekłym bólem innym niż nowotworowy – informuje pismo „Addiction".
Fundacja Rodzić po Ludzku: brak dyskusji o reformie opieki okołoporodowej
14.08.2024
1
Zamykanie porodówek powinna poprzedzić dyskusja o reformie opieki okołoporodowej - powiedziała PAP Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku, odnosząc się do planów Ministerstwa Zdrowia.
Ortopeda: trzeba skończyć z plagą nieodpowiedzialnych użytkowników hulajnóg (wywiad)
13.08.2024
1
Trzeba skończyć z plagą nieodpowiedzialnych użytkowników hulajnóg – powiedział PAP dr hab. Paweł Łęgosz, ortopeda z WUM. Dodał, że na nowej kładce pieszo-rowerowej w Warszawie "hulajnogarze" jeżdżą na jednym kole, rozpędzają się i ostro hamują, jakby mówili: hulaj noga, piekła nie ma.
13.08.2024
Niedrogi opatrunek nowego typu, wykorzystując prąd elektryczny o niewielkim natężeniu, przyspiesza gojenie się przewlekłych ran nawet o 30 proc. Może być szczególnie przydatny dla osób z cukrzycą i chronić przed amputacjami.
Projekt MZ: konsolidacja szpitali, zmiana zasad kwalifikowania do sieci
13.08.2024
Reformę sieci szpitali, w tym zasad kwalifikacji oraz rozwiązania umożliwiające konsolidację podmiotów leczniczych zakłada przekazany do konsultacji publicznych projekt Ministerstwa Zdrowia.
Krajowa Sieć Onkologiczna do poprawy (analiza)
13.08.2024
Do ośrodków z Krajowej Sieci Onkologicznej trafi prawie 5,5 mld zł. Zdaniem ekspertów może ona jednak sprowadzić na szpitale wiele pułapek. Podkreślają, że wciąż brakuje wytycznych, jak leczyć pacjenta zależnie od rozpoznania i stopnia zaawansowania nowotworu. Resort zdrowia pracuje już nad nowelizacją reformy, którą odziedziczyła po rządzie PiS.
Nowa metoda ciągłego pomiaru ciśnienia tętniczego
13.08.2024
Dzięki nowej metodzie można będzie nieinwazyjnie, bez konieczności każdorazowej kalibracji i w sposób ciągły mierzyć ciśnienie tętnicze u pacjentów - informuje pismo „PNAS Nexus”.