Aktualności

Zaburzenia odżywiania mogą wynikać z różnej budowy mózgu
05.02.2025
Ponad połowa 23-latków, biorących udział w dużym, europejskim badaniu, wykazywała restrykcyjne, emocjonalne lub kompulsywne zachowania żywieniowe. Według najnowszych badań kluczowe w ich rozwoju mogą być różnice strukturalne w mózgu.
UE/ Raport: niewielka liczba pielęgniarek problemem przy leczeniu raka w Polsce
04.02.2025
W Polsce na tysiąc przypadków raka przypadało w 2022 r. 1057 pielęgniarek, co jest jedną z najniższych wartości w Unii – zaalarmowano w raporcie poświęconym sytuacji onkologicznej w państwach UE. To jeden z czynników, który utrudnia leczenie tej choroby.
Ekspertka: ponad 80 proc. nowotworów u dzieci można wyleczyć
04.02.2025
Rocznie wykrywanych jest ok. 1100-1200 nowotworów u dzieci w Polsce. Wyleczalność wynosi ponad 80 proc. – przekazała onkolog dziecięcy prof. Katarzyna Drabko z Lublina. We wtorek, 4 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.
Jarubas: więcej komponentów do produkcji leków powinno być wytwarzanych w Europie
04.02.2025
Musimy dążyć do tego, aby więcej substancji czynnych do produkcji leków było wytwarzanych w Europie – powiedział PAP Adam Jarubas, przewodniczący komisji do spraw zdrowia w Parlamencie Europejskim. Dodał, że obecnie nawet do 70 proc. komponentów jest sprowadzanych z Azji, głównie z Chin i Indii.
Kreatyna może pomóc w leczeniu depresji
04.02.2025
Terapia rozmową daje lepsze wyniki, gdy osoby z depresją przyjmują kreatynę – informuje pismo „European Neuropsychopharmacology”.
Bielsko-Biała/ Od poniedziałku nowe centrum zdrowia psychicznego
03.02.2025
Od poniedziałku Bielskie Centrum Psychiatrii Olszówka (BCP) poszerzy swoją bazę o willę w centrum Bielska-Białej. Jej adaptacja została zakończona. Koszt wyniósł 10,3 mln zł – poinformowała rzecznik bielskiego starostwa Magdalena Fritz.
Kraków/ Nabór pacjentów z nowotworem, powyżej 70. roku życia, do programu EU Navigate
03.02.2025
Trwa nabór pacjentów z nowotworem, w wieku powyżej 70. roku życia, do programu EU Navigate. W ramach programu chorzy i ich opiekunowie mogą otrzymać 12-miesięczną pomoc tzw. nawigatora – osoby, która wesprze emocjonalnie i pomoże załatwić urzędowe formalności.
Eksperci: bez obowiązkowej edukacji zdrowotnej w szkole nie poprawimy wyników leczenia raka w Polsce
03.02.2025
W Polsce aż 70-80 proc. pacjentów z chorobą nowotworową zgłasza się do lekarza w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Bez obowiązkowej edukacji zdrowotnej w szkołach nie zmienimy tego i nie poprawimy wyników leczenia nowotworów w naszym kraju – alarmują eksperci.