Aktualności

Reumatolodzy: wczesna diagnostyka to mniej ciężkich, trwałych skutków choroby
21.01.2025
Wczesna diagnostyka chorób reumatologicznych to szansa na mniej ciężkich powikłań lub nieodwracalnych zmian u pacjentów. Ma w tym pomóc pilotażowy program wczesnego wykrywania tych chorób – poinformowała PAP krajowa konsultant w dziedzinie reumatologii prof. Brygida Kwiatkowska.
GIS: zachorowania u ludzi na pryszczycę sporadyczne; przebieg łagodny
21.01.2025
Zachorowania na pryszczycę u ludzi występują sporadycznie, a ich przebieg jest łagodny – poinformował w piątek GIS.
Eksperci: ryzyko zabiegu ablacji u dzieci ważących powyżej 25-30 kg podobne jak u dorosłych
20.01.2025
Część rodziców obawia się poddania dziecka z arytmią serca zabiegowi ablacji. Eksperci przekonują, że najczęściej przeprowadza się je u dzieci o masie ciała powyżej 25-30 kg. Wówczas ryzyko zabiegu jest porównywalne do tego u dorosłych.
Nowa definicja otyłości
20.01.2025
Nowa definicja, która pozwala na bardziej precyzyjną ocenę otyłości w oparciu o objawy, może pomóc w jej leczeniu – informuje „The Lancet Diabetes & Endocrinology”
Projekt MZ: w ramach profilaktyki test wykrywający konkretne typy wirusa HPV
20.01.2025
Test pozwalający na identyfikację konkretnych typów wirusa HPV, w tym onkogennych, oraz cytologia na podłożu płynnym mają być dostępne w ramach programu "Profilaktyka raka szyjki macicy". Zakłada to projekt Ministerstwa Zdrowia przekazany do konsultacji publicznych.
Kacperczyk: w ramach polskiej prezydencji inicjatywa na rzecz pielęgniarek
20.01.2025
Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk poinformowała w piątek o inauguracji w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE projektu European Nursing Action, który jest odpowiedzią na niedobór pielęgniarek w Unii Europejskiej.
Psycholożka: Blue Monday nie istnieje; to chwyt marketingowy
17.01.2025
Blue Monday, rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku, który przypada w trzeci poniedziałek stycznia, nie istnieje – przypomina psycholożka dr Magdalena Nowicka z Uniwersytetu SWPS. Był to chwyt marketingowy i został wyznaczony bez użycia rzetelnej metodologii naukowej.
Powszechnie przepisywane leki zwiększają ryzyko upadków i związanych z nimi urazów u osób z POChP
17.01.2025
1
Osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) częściej doświadczają upadków i związanych z nimi urazów, wymagających opieki medycznej podczas stosowania typowych dla tej choroby leków, takich jak opioidy czy benzodiazepiny – informuje „Chronic Obstructive Pulmonary Diseases Journal of the COPD Foundation”.