Aktualności

„New Scientist”/Grypa ptaków bliższa osiągnięcia potencjału pandemicznego niż się wydaje
17.12.2024
Wirus grypy ptaków H5N1 intensywnie krąży na świecie, głównie wśród ptactwa oraz krów mlecznych, i jest bliższy osiągnięcia potencjału pandemicznego niż się nam wydaje - ostrzega „New Scientist”, powołując się na najnowsze badania.
Przednowotworowe zmiany w trzustce wykryte po raz pierwszy dzięki rezonansowi magnetycznemu
17.12.2024
Po raz pierwszy udało się wykryć przednowotworowe zmiany w trzustce dzięki obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) – informuje pismo „Investigative Radiology”.
Eksperci: w Polsce tylko 1 proc. chorych na otyłość jest leczonych w sposób kompleksowy
16.12.2024
W Polsce 9 mln osób choruje na otyłość. Jednak tylko 1 proc. z nich jest leczony nowocześnie i kompleksowo – oceniają eksperci. Ich zdaniem są to alarmujące dane, gdyż na leczenie ok. 200 powikłań otyłości wydajemy rocznie ok. 15 mld zł. A koszty te będą ciągle rosły.
Psycholog kliniczny: przemocowcami są mężczyźni i kobiety (wywiad)
16.12.2024
Przemocowcami są mężczyźni i kobiety – uważa psycholog kliniczny Bibianna Muszyńska–Czerewkiewicz. Przemoc wobec mężczyzn skutkuje większymi obciążeniami niż wtedy, kiedy ofiarą przemocy jest kobieta – dodała.
Prof. Białecka: sen ma płeć, wymaga innego leczenia u kobiet, a innego u mężczyzn
16.12.2024
Zdaniem prof. Moniki Białeckiej z PUM w Szczecinie przy zaburzeniach snu należy brać pod uwagę płeć, która może przekładać się na wybór odpowiedniego leczenia. Specjalistka dodała, że poznano już wiele czynników wskazujących, że u kobiet zaburzenia snu mogą przebiegać inaczej niż u mężczyzn.
Od 1 stycznia nowa lista leków refundowanych; 31 nowych cząsteczko–wskazań
16.12.2024
Od 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych, na której znalazło się 31 nowych cząsteczko–wskazań stosowanych m.in. w onkologii, kardiologii i chorobach rzadkich – ogłosiła w piątek minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Prof. Cechnicki: rząd nie dostrzega, że mamy najlepszy w Europie model ochrony zdrowia psychicznego (wywiad)
13.12.2024
Rząd nie dostrzega, że mamy obecnie najlepszy w Europie, realizowany z sukcesem model ochrony zdrowia psychicznego – powiedział PAP prof. n. med. Andrzej Cechnicki, psychiatra, psychoterapeuta, pracownik Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ w Krakowie.
Prezes NFZ dla „DGP”: Co to znaczy, że system ochrony zdrowia abdykował?
13.12.2024
Wzrost przychodów ze składki zdrowotnej nie nadąża za wprowadzonym mechanizmem wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Wydaje się więc, że warto pomyśleć nad określeniem tempa tego wzrostu – powiedział w wywiadzie dla „DGP” prezes NFZ Filip Nowak.