Aktualności
Rehabilitacja domowa jest i będzie dostępna dla pacjentów – zapewnił Narodowy Fundusz Zdrowia w stanowisku przesłanym PAP. To odpowiedź na akcję protestacyjną fizjoterapeutów, którzy ostrzegają, że – po przygotowanych przez MZ i NFZ zmianach przepisów – pacjentom grozi ograniczenie dostępu do rehabilitacji domowej.
06.11.2024
Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie w sprawie środków odurzających i psychotropowych. Na liście leków, których nie można będzie przepisać w receptomacie znalazła się między innymi medyczna marihuana i fentanyl – poinformowała we wtorkowym wydaniu "Gazeta Wyborcza".
06.11.2024
W sezonie jesienno-zimowym zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) mogą być częstsze – przypominają eksperci. Stanowią one zagrożenie dla życia pacjentów, tymczasem nawet 55 proc. chorych leczy je samodzielnie w domu – alarmują.
06.11.2024
Sztuczna inteligencja może zwiększyć skuteczność leczenia niepłodności. Dla embriologów wsparciem jest m.in. narzędzie oceniające jakość zarodków i podpowiadające, który ma największe szanse rozwoju po przeniesieniu go do macicy.
06.11.2024
1
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku dwoje dzieci, u których w okresie płodowym wykryto rozległe złożone nieprawidłowościami w rozwoju naczyń, zostało poddanych nowatorskiemu leczeniu jeszcze przed urodzeniem – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe UCK.
Fizjoterapeuci przestrzegają, że – po przygotowanych przez resort zdrowia i NFZ zmianach przepisów – pacjentom grozi ograniczenie dostępu do rehabilitacji domowej. Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że pacjenci nadal będą mieli zabezpieczoną opiekę rehabilitacyjną, także w warunkach domowych.
05.11.2024
Produkty pochodzenia pszczelego, oprócz miodu także propolis, pyłek pszczeli, pierzga, wosk czy mleczko pszczele, mają działanie lecznicze i jest to poparte badaniami naukowymi – podkreślają eksperci. Konieczne jest jednak wypracowanie standardów ich stosowania w medycynie.
Nowatorską technikę obrazowania immuno-PET, z wykorzystaniem przeciwciała znakowanego izotopem cyrkonu Zr-89, opracował zespół naukowców z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach (NIO) we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach i Institute of Cancer Research w Londynie.