Aktualności

Błonica – choroba nieco w Polsce zapomniana
17.03.2025
1
Błonica to przykład choroby zakaźnej, którą w Europie praktycznie wyeliminowało wprowadzenie obowiązkowych szczepień. Obecnie w europejskich krajach zgony z powodu błonicy zdarzają się raz na kilkadziesiąt lat, zwykle u niezaszczepionych dzieci. Gorzej wygląda sytuacja w Afryce czy Azji.
Badania/Silne krwawienia mogą powodować ciągłe zmęczenie u kobiet w okresie przedmenopauzalnym
17.03.2025
U co trzeciej kobiety w okresie przedmenopauzalnym występują silne i przedłużone krwawienia. Najnowsze badania amerykańskich specjalistów po raz pierwszy wykazały, że mogą być one powodem częstego zmęczenie i wyczerpania.
Jak ćwiczyć, by skutecznie poprawić nastrój? Sprawdzają naukowcy UJ
17.03.2025
Mózg każdego człowieka nieco inaczej reaguje na aktywność fizyczną. Na przykład po intensywnej jeździe rowerem jedna osoba może poczuć poprawę nastroju, inna przeciwnie. Naukowcy UJ wykazali, że wzorce aktywacji mózgu tych osób przebiegają inaczej w trakcie tego samego ćwiczenia.
W aptekach brakuje leku stosowanego w profilaktyce i leczeniu zakażeń HIV
14.03.2025
W aptekach brakuje jednego z leków przeciwretrowirusowych stosowanych w profilaktyce i leczeniu zakażeń HIV, są też problemy z dostępnością jego odpowiednika. Ten ma zostać dostarczony do Polski najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu - przekazał PAP Główny Inspektor Farmaceutyczny.
14.03.2025
Testy na HIV w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej mają pozytywną rekomendację
14.03.2025
Wykonywanie testów na HIV w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej otrzymało pozytywną rekomendację prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Obecnie bezpłatne testy można wykonać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD).
Wiceminister zdrowia: system musi działać płynnie w czasach stabilizacji i w czasach niepokoju
14.03.2025
Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk podczas X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach podkreśliła, że kluczowe dla bezpieczeństwa państwa jest stworzenie takiego systemu ochrony zdrowia, który poradzi sobie w sytuacjach kryzysowych.
Eksperci alarmują: 4,7 mln Polaków cierpi na przewlekłą chorobę nerek; tylko 5 proc. z nich jest tego świadomych
14.03.2025
1
W Polsce na przewlekłą chorobę nerek choruje 4,7 mln osób, ale jedynie 5 proc. z nich ma postawioną diagnozę – alarmują eksperci z okazji Światowego Dnia Nerek, obchodzonego 13 marca. Tymczasem nieleczona choroba prowadzi do skrajnej niewydolności nerek, która wymaga leczenia nerkozastępczego.
Ekspert: rośnie liczba inwazyjnych zakażeń wywołanych przez pneumokoki, przed którymi nie chroni refundowana szczepionka
14.03.2025
W Polsce już aż 44 proc. inwazyjnych zakażeń pneumokokowych wśród dzieci do 5. roku życia jest wywołanych przez serotypy 19A i 3, których brakuje w szczepionce 10-walentnej, dostępnej w programie szczepień – powiedział PAP prof. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.