Aktualności
W Polsce mamy ok. 100 tys. osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Koszty ZUS przewyższają koszty, jakie NFZ ponosi na ich leczenie. Większa dostępność skutecznych terapii może odwrócić te proporcje - podkreślają eksperci.
20.12.2023
Dzięki postępom w dziedzinie medycyny i poszerzaniu dostępu do nowych terapii, pacjenci z chorobami przewlekłymi mają możliwość dłuższego utrzymania aktywności społecznej i zawodowej.
Analizy lekarzy ze Śląskiego Uniwersytetu Medyczego wykazały możliwość opracowania leku, który w przyszłości będzie mógł wyleczyć uszkodzony gen pacjentów.
Stymulacja bezelektrodowa nie ma bezpiecznej alternatywy u niektórych pacjentów - twierdzi prof. Przemysław Mitkowski. Jego zdaniem to tylko kwestia czasu, kiedy stanie się ona jedną z podstawowych form leczenia stymulacji serca.
19.12.2023
1
Minister ds. równości Katarzyna Kotula będzie współpracować z minister zdrowia Izabelą Leszczyną w zakresie wypracowywania natychmiastowych rozwiązań, zanim zmieni się prawo aborcyjne, które da kobietom i lekarzom poczucie bezpieczeństwa.
Każdego miesiąca około 100 dzieci w Polsce zapada na chorobę onkologiczną. Organizacyjnym i merytorycznym wsparciem dla ich rodziców ma być zaprezentowany w Katowicach "Segregator onkorodzica" – organizer i pierwszy przewodnik po ścieżce leczenia.
19.12.2023
Minister ds. równości Katarzyna Kotula, zapowiedziała, że konieczna jest poprawa standardów opieki okołoporodowej. Do realizacji projektu będzie potrzebna współpraca z minister zdrowia Izabelą Leszczyną.
Badanie kleszcza na obecność patogenów nie potwierdza zakażenia pacjenta boreliozą i nie może być podstawą żadnych decyzji terapeutycznych wobec pacjenta – wskazał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.