Aktualności

Ekspertka: w Polsce 25 proc. dzieci i młodzieży ma nadwagę lub otyłość
05.03.2025
W Polsce 25 proc. dzieci i młodzieży ma nadwagę lub otyłość; dochodzimy do średniej europejskiej – przekazała we wtorek w Sejmie prof. Katarzyna Zatońska z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dodała, że otyłość to drugi, po paleniu papierosów, czynnik ryzyka wystąpienia nowotworów.
Badanie: 78 proc. pielęgniarek i położnych było ofiarami agresji w pracy
05.03.2025
78 proc. pielęgniarek i położnych było ofiarą agresji w pracy, a 97,9 proc. było świadkiem agresywnych zachowań – przekazał we wtorek PAP Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Głównym źródłem agresji są pacjenci lub ich rodzina - wynika z badania OZZPiP.
Okła-Drewnowicz: 1,3 mld zł na opiekę długoterminową i wsparcie szpitali powiatowych
05.03.2025
1,3 mld zł trafi do szpitali powiatowych na rozwój opieki długoterminowej i oddziałów opieki paliatywnej. To wsparcie przede wszystkim dla osób starszych, które stanowią większość pacjentów w zakładach opiekuńczo-leczniczych – powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
Pięć lat temu stwierdzono w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa; skutki pandemii odczuwamy do dziś
04.03.2025
Pięć lat temu, 4 marca 2020 r., epidemiolodzy stwierdzili w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Pandemia spowodowała opóźnienia w diagnostyce i pogorszenie skuteczności terapii wielu chorób, czego skutki odczuwamy do dziś.
Kardiolodzy: groźna arytmia serca dotknie 1/3 ludzi na świecie, warto regularnie badać tętno
03.03.2025
Jedna na trzy osoby na świecie rozwinie w ciągu życia groźną formę arytmii serca, mogącą prowadzić do kalectwa i zgonu – przypominają kardiolodzy. Aby wcześnie wykrywać arytmię, warto wypracować sobie nawyk regularnego mierzenia tętna (pulsu), zalecają.
Ministerstwo Zdrowia: świadczenia z 2024 r. zostaną opłacone
03.03.2025
Wszystkie świadczenia nielimitowane, leki w programach lekowych i chemioterapii z 2024 r. zostaną opłacone do końca marca – zapowiedziało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Sfinansowane zostaną także wszystkie świadczenia ponad limity określone w umowach - zaznaczył resort.
Biuro GIF o cofnięciu zezwoleń na prowadzenie aptek: ok. 60 spraw, w tym dotyczące wyprowadzania leków
03.03.2025
Główny Inspektor Farmaceutyczny rozpoznaje około 60 spraw dotyczących cofnięcia zezwoleń na prowadzenie aptek w związku z niezgodną z prawem działalnością, w tym przestępczą, czyli wyprowadzaniem leków z polskiego rynku - powiedział w piątek PAP dyrektor biura GIF Damian Kuraś.
Prof. Członkowska: ok. 1,5 tys. osób w Polsce cierpi na rzadką chorobę Wilsona (wywiad)
28.02.2025
Ok. 1,5 tys. osób w Polsce cierpi na rzadką chorobę Wilsona – powiedziała prof. Anna Członkowska, neurolog z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Ze względu na różnorodność objawów – od wątrobowych, poprzez neurologiczne na psychiatrycznych kończąc – schorzenie jest trudne do zdiagnozowania.