Aktualności
Lekarze z kilku ośrodków w Polsce pod kierunkiem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu rozpoczęli badania nad ulepszeniem metody pozwalającej zapobiegać udarom u chorych z migotaniem przedsionków.
Inżynieria biomedyczna nie jest zagrożeniem dla zawodu lekarza. Ma być dla nich wsparciem, dzięki wysokiej technologii, z którą personel medyczny nie ma doświadczenia na takim poziomie.
Psycholożka z Uniwersytetu SWPS uważa, że dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku ma negatywny wpływ na ludzi. Przyczynia się do krótszego snu, większej ilości wypadków w pracy i w ruchu drogowym, gorszej sprawności działania, częstszych ataków serca, a nawet obniżenia średniej długości życia.
26.10.2023
Prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, prof. Marcin Czech, uważa, że należy jak najszybciej wprowadzić kalendarz szczepień ochronnych dla dorosłych. Wzorem może posłużyć ten obowiązujący dla dzieci i młodzieży.
Rząd przyjął uchwałę dotyczącą zmian w Narodowym Programie Transplantacyjnym. Z informacji przekazanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, mają one charakter porządkujący i dookreślają zadania programu, które zaplanowano do realizacji w latach 2024-2032.
25.10.2023
Naukowcy z kliniki Gyncentrum opracowali własny algorytm do oceny zarodków, który na podstawie 12 różnych parametrów w kilka minut identyfikuje najlepiej rozwijające się zarodki. Nowy algorytm oparty na sztucznej inteligencji ma stać się codzienną pomocą w pracy embriologów.
Onkolog dr n. med. Dariusz Godlewski podkreśla, że rak piersi nie zapyta o wiek, profilaktyka ważna jest zawsze i w każdym wieku. Mammografia i samobadanie piersi przez kobiety, później szybka i odpowiednia diagnoza oraz leczenie to klucz do wygranej z tym nowotworem.
24.10.2023