Aktualności
Temat rozpoczęcia leczenia krwią pępowinową w tym schorzeniu, był omawiany podczas XXII Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”. Główne hasło spotkania: „Profilaktyka, diagnostyka i leczenie. Wzywania dla polskiej ochrony zdrowia”.
Rośnie zarówno występowanie, jak i umieralność na raka trzonu macicy. Niepokojący jest fakt, że chorują coraz młodsze kobiety.
22.09.2023
Główne założenia Centrum Badań Omicznych tworzonego na Uniwersytecie Medycznym (UM) we Wrocławiu, to własna aparatura badawcza, najlepsi eksperci i rozwój nowych technik badawczych, od genomiki, poprzez proteomikę po metabolomikę.
21.09.2023
Przy uwzględnieniu potrzeb osób neuroróżnorodnych (z ADHD, autyzmem, dysleksją), mogą być wartością dla firm i całej gospodarki - podkreślił minister rozwoju Waldemar Buda inaugurując kampanię pod patronatem swojego resortu "Jestem neuroróżnorodn_”.
Raka tarczycy leczymy w Polsce supernowocześnie. Problemem jest głównie skierowanie pacjenta na właściwą ścieżkę leczenia i niewystarczająca znajomość zasad diagnostyki tarczycy wśród lekarzy.
21.09.2023
MEiN i MZ poinformowały, że od przyszłego roku akademickiego obowiązywać będą znowelizowane standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Zmiany dotyczą m.in. obowiązkowego egzaminu standaryzowanego (OSCE) i zwiększenie liczby godzin zajęć w symulowanych warunkach klinicznych.
System do rehabilitacji pulmonologicznej Boreas stworzony został przez zespół polskich młodych naukowców i ma pomóc osobom zmagającym się z problemami płucnymi. Pomysł ten zwyciężył w krajowym etapie międzynarodowego konkursu technologicznego organizowanego przez Fundację Jamesa Dysona.
20.09.2023
1
Na ryzyko udarów niedokrwiennych mózgu wpływa lewostronna kieszonka przegrodowa, którą posiada 50 proc. społeczeństwa. Odkrycie to nie jest nowe ale istotne.