Aktualności

Prezydent podpisał ustawę o jakości w opiece zdrowotnej
09.08.2023
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Ustawa dotyczy poprawy skuteczności diagnostyki i leczenia przez systematyczną ocenę klinicznych wskaźników jakości.
Szpitale będą mogły wystąpić o karencję w stosowaniu przepisów o lekach psychotropowych
09.08.2023
Szpitale, które mają uzasadniony problem, będą mogły wystąpić o karencję w stosowaniu nowych przepisów o przepisywaniu leków psychotropowych i przeciwbólowych – poinformował w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Korzystanie z urządzeń cyfrowych ma negatywny wpływ na rozwój dzieci
09.08.2023
Badanie "Brzdąc w sieci" przedstawia, że dzieci w wieku przedszkolnym, które korzystają z urządzeń cyfrowych tuż po przebudzeniu i po kolacji, funkcjonują gorzej niż te, które robią to rzadziej – powiedziała psycholog i autorka badań dr Magdalena Rowicka z Akademii Pedagogiki Specjalnej (APS) w Warszawie.
Rząd planuje międzyresortową strategię na rzecz zdrowia dzieci
09.08.2023
Rząd planuje międzyresortową strategię działań na rzecz zdrowia dzieci w latach 2023–2027. Informacja na ten temat została zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Cząsteczki, które odzierają wirusy z osłonek
09.08.2023
Cząsteczki zwane peptoidami, mogą być nowym sposobem zwalczania wirusów, bo zamiast brać na cel białka wirusa niszczą jego lipidową osłonkę – informuje pismo „ACS Infectious Diseases”.
Botoks, kwas hialuronowy wstrzykiwane do skóry nie są kosmetykami
08.08.2023
Botoks, kwas hialuronowy lub inne preparaty wstrzykiwane do skóry nie są kosmetykami – przypomina Główny Inspektorat Sanitarny i zaleca, by decydując się na zabieg dopytywać o to, czy stosowane produkty spełniają określone wymagania.
Naukowcy nakarmili SI danymi z badań EKG
08.08.2023
Doktor Teodor Buchner, fizyk z Politechniki Warszawskiej wraz z zespołem, przedstawia opracowany sposób obrazowania wyniku EKG, pokazujący rzeczywisty stan mięśnia. Metoda ta pozwoli lekarzowi szybciej i skutecznej diagnozować zawały i arytmie serca.
Lublin: okuliści wszczepili soczewkę teleskopową
07.08.2023
Po raz pierwszy w Polsce okuliści ze szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie wszczepili pacjentce soczewkę teleskopową, która pełni rolę szkła powiększającego. We wrześniu planowane są kolejne tego typu operacje.