Aktualności

Nowa odsłona portalu Esculap.com
02.07.2023
Zmieniamy się dla Państwa.
MSWiA używa testu na ryzyko ciężkiego COVID-19
02.07.2023
Państwowy Instytut Medyczny MSWiA korzysta od czwartku z pierwszego na świecie testu diagnostycznego oceniającego ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19. Testy, stworzone przez naukowców Instytutu, w pierwszej kolejności trafiły na SOR i do Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Sztuczna inteligencja może współpracować z lekarzami
02.07.2023
Odpowiednio wytrenowana sztuczna inteligencja poprawiła wyniki radiologów diagnozujących raka płuc na zdjęciach rentgenowskich. Jednak SI musi być odpowiednio dopasowana do klinicznego kontekstu – pokazuje nowe badanie.
Ciężarna z wykrytym rakiem urodziła zdrowe dziecko
02.07.2023
W "dzwon zwycięzcy" znajdujący się na onkologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, uderzyła w piątek 39-letnia pacjentka z Łodzi. W ten sposób poinformowała świat, że pokonała raka piersi, którego wykryto u niej, gdy była w ósmym miesiącu ciąży.
Nowoczesne techniki rekonstrukcyjne
02.07.2023
Lekarze z Instytutu Matki i Dziecka specjalizują się w zabiegach chirurgii onkologicznej guzów litych z zastosowaniem nowoczesnych technik rekonstrukcyjnych. Dzięki użyciu specjalistycznego mikroskopu udało im się usunąć u małego chłopca złośliwego guza kości z równoczesnym przeprowadzeniem unaczynionego przeszczepu strzałki.
Koniec stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce
02.07.2023
1 lipca 2023 r., przestał obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w Polsce w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono w Polsce 16 maja 2022 r. Wcześniej obowiązywał stan epidemii.
Terapia CAR-T dla dorosłych pacjentów
30.06.2023
Na Dolnym Śląsku pierwszemu dorosłemu pacjentowi, chorującemu na agresywnego chłoniaka, wykonano terapię CAR-T. W ten sposób Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku we Wrocławiu dołączyła do krajowych ośrodków leczących tą metodą.
Pasożyt wywołujący toksoplazmozę
29.06.2023
Wolno żyjące, dzikie, zdziczałe i bezpańskie koty na obszarach o dużej gęstości zaludnienia uwalniają do otoczenia więcej pasożyta wywołującego toksoplazmozę. Wpływ na ten proces ma też temperatura otoczenia – dowodzą naukowcy na łamach czasopisma PLOS ONE.