Aktualności

Naukowcy badają bakterie wywołujące neoerlichiozę
18.05.2023
Kleszcze przenoszą nie tylko boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, ale także inne choroby, np. neoerlichiozę. Zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) prowadzi badania nad bakteriami wywołującymi u ludzi tę mało jeszcze poznaną chorobę.
Dr hab. Lew-Starowicz: 80 proc. dorosłych porzuca pragnienie zmiany płci
18.05.2023
Odpowiednia diagnostyka przeprowadzona przez specjalistę jest najważniejsza przy tranzycji płciowej - powiedział lekarz sądowy, biegły psychiatra i seksuolog, dr hab. Zbigniew Lew-Starowicz. Dodał, że 80 proc. osób po ukończeniu 18 roku życia porzuca pragnienie zmiany płci.
Nowotwory to skomplikowane choroby
18.05.2023
Cudownego leku na raka raczej nie ma co się w bliskiej przyszłości spodziewać. Jednak z nowotworami medycyna radzi sobie coraz lepiej dzięki postępom w genetyce, chirurgii, radioterapii i nowym lekom, w tym immunologicznym.
Polska w grupie roboczej transplantacji
18.05.2023
Prof. Krzysztof Kałwak został wybrany przewodniczącym grupy roboczej ds. transplantacji komórek krwiotwórczych Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Krwi i Szpiku. Chce do pracy w grupie roboczej włączyć przedstawicieli z Polski.
Ochrona przed słońcem to podstawa profilaktyki czerniaka
18.05.2023
Za zachorowania na czerniaka i inne nowotwory skóry w 90 proc. odpowiada promieniowanie UV, dlatego ochrona skóry przed działaniem słońca jest podstawą profilaktyki tych chorób.
Neurofibromatoza - nowa terapia
18.05.2023
Neurofibromatozy to grupa rzadkich chorób, które charakteryzują się m.in. zwiększonym ryzykiem powstawania nowotworów. Ostatnio pojawił się lek, który może pomóc grupie pacjentów z neurofibromatozą typu 1.
Powstanie poradnia ginekologii dziecięcej
18.05.2023
Poradnia ginekologiczna dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia rozpocznie w czerwcu pracę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Dziecięce choroby zakaźne u dorosłych
17.05.2023
Aż 99 proc. zgonów z powodu chorób zakaźnych, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom, występuje u dorosłych, a nie u dzieci - zaznacza prof. Aneta Nitsch-Osuch. Dorośli jednak często się nie szczepią.