Aktualności
Psy mogą mieć kochających właścicieli, dach nad głową, pełną miskę i jednocześnie... kiepską opiekę zdrowotną. Blisko 70 proc. psów w Polsce ma problemy ze zdrowiem. Większość ma zły stan uzębienia, co piąty - nadwagę, niemal co dziesiąty nie jest odrobaczany, wiele psów nie jest szczepionych przeciwko wściekliźnie i innym chorobom wirusowym.
27.08.2013
"W dowód uznania" polskie miasta nadają ulicom nazwy firm, które się przy nich znajdują. Mamy już aleję Colgate, ulice Gillette'a i Hestii czy plac Szwedzki w miejscu, gdzie znajduje się market IKEA. Skąd takie pomysły i czy wszystkim to się podoba?
27.08.2013
W stołecznym Centrum Zdrowia Dziecka działa jedna z najsłynniejszych dziecięcych klinik kardiochirurgicznych w Polsce. Mimo to do Łodzi regularnie trafiają noworodki z wadami serca. "Tylko ostatnio przyjęliśmy dwóch takich pacjentów" - mówi prof. Iwona Maroszyńska, szefowa Kliniki Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt, czyli OIOM-u dla noworodków w Matce Polce.
27.08.2013
Jesteś sam i dostałeś zawału serca? Internet poradzi, jak przeżyć. Albo wręcz przeciwnie. Krążąca po sieci instrukcja "ratunkowa", która powołuje się na rzekome badania naukowe, radzi: "Zacznij kaszleć. Co dwie sekundy oddech i kaszel, aż do przybycia pomocy". A jak jest naprawdę? Zapytaliśmy dr Martę Starczewską z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
26.08.2013
2
O wyjaśnienie mitów związanych z opatrywaniem ran poprosiliśmy Jerzego Pondela, ratownika medycznego z 24-letnim stażem. Okazuje się, że wody utlenionej można się spokojnie pozbyć z domowej apteczki, a przekonanie o tym, że przy krwotoku trzeba obwiązać kończynę, można włożyć między bajki...
26.08.2013
9
"Inspektorzy sanitarni mogą karać grzywną rodziców, którzy uchylają się od obowiązku szczepień dzieci" - przekonuje Główny Inspektorat Sanitarny. To komentarz do niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że karać może tylko wojewoda. "Szczepienie dziecka jest w Polsce obowiązkiem prawnym, z którego może zwolnić tylko lekarz" - dodaje rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska. Od obowiązku rocznie uchylają się rodzice ok. 4 tys. dzieci. "W sprawie egzekwowania obowiązku szczepień nic się nie zmieniło. Wojewódzki inspektor sanitarny podlega wojewodzie i jest jego pracownikiem, ponieważ to wojewoda jest organem tworzącym dla stacji sanitarnych. Ostatni wyrok NSA nic nie zmienia w procedurze egzekwowania obowiązku szczepień" - komentuje Jan Bondar, rzecznik GIS.
26.08.2013
2
Pacjenci z Wielkiej Brytanii to druga, zaraz po Niemcach, największa grupa leczących się w Polsce na podstawie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego – od początku 2011 r. było ich 65,5 tys., a ich leczenie kosztowało łącznie 40 mln zł. Lekarze nie kwestionują, że wielu spośród nich doznało niespodziewanych urazów podczas wakacji, ale jednocześnie zwracają uwagę, że część z nich to Polacy, którzy wyjechali do pracy na Wyspy, ale odwiedzają rodzimy kraj w celach leczniczych. Tę teorię potwierdza to, że kolejne pod względem liczebności grupy chorych przyjeżdżają do nas z Irlandii (11 tys. wizyt), Holandii i Norwegii (po ok. 10 tys. wizyt na koncie).
26.08.2013
2
Placówki medyczne nie muszą kupować ambulansu. Wystarczy, że podpiszą umowę z firmą transportową na przewóz chorych na specjalistyczne badania. Resort zdrowia ostatecznie wycofał się z własnego pomysłu, aby przy każdej lecznicy była całodobowo dostępna karetka do przewozu pacjentów do innej placówki, gdy potrzebna jest kontynuacja leczenia. Taki obowiązek minister zdrowia zamierzał wprowadzić po bulwersującym przypadku śmierci pacjentki, której nie udzielono na czas pomocy medycznej, bo zabrakło ambulansu, aby ją przewieźć na inny oddział szpitala.
26.08.2013