Aktualności
Badanie spirometryczne, które pozwala ocenić czynność płuc, może pomóc ocalić życie setek tysięcy osób cierpiących na poważną chorobę układu oddechowego, jaką jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – mówili lekarze w piątek na konferencji prasowej w Warszawie. Zorganizowano ją w ramach obchodów Polskiego Dnia Spirometrii, który przypada 27 czerwca. Z tej okazji w ponad 150 placówkach medycznych w całym kraju będzie można bezpłatnie wykonać spirometrię.
24.06.2013
"Okazało się, że jest dość dużo pacjentów, którzy w trakcie pobytu w szpitalu są jednocześnie wykazywani w rozliczeniach przez lekarzy rodzinnych lub specjalistów. Postanowiliśmy wyjaśnić każdy przypadek. Czasem były to pomyłki, ale najczęściej były to świadczenia, których faktycznie nie udzielono. Wówczas negowaliśmy takie wizyty i nakładaliśmy kary. Kary są dosyć wysokie, co może bulwersować świadczeniodawców, ale chcemy takie sytuacje wyeliminować. To jest działanie prewencyjne, które ma wskazać, że nie tędy droga" - powiedział dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Jacek Roleder.
24.06.2013
8
Elektroniczny obieg dokumentacji medycznej, e-recepty i internetowe konta pacjentów to nadal fikcja, nie fakty. Szpitalom został tylko rok do wprowadzenia zmian, a NIK ostrzega, że szansa, by zdążyły, jest nikła. Izba skontrolowała pond 400 szpitali z całego kraju. Okazuje się, że choć zgodnie z przepisami od lipca 2014 r. cała dokumentacja gromadzona przez szpitale, przychodnie i lekarzy ma mieć postać elektroniczną, to służba zdrowia nie jest do tego przygotowana...
24.06.2013
1
E-234 na śniadanie? E-280 z obiadem? E-350 wraz z kolacja? Smacznego. Nie ma się czego bać. Wiele z dodatków do żywności kryjących się pod symbolem „E” to zwykłe naturalne dodatki, z którymi mamy do czynienia na co dzień w owocach, mięsie czy nabiale.
24.06.2013
Co drugi rodzic, który posłał sześcioletnie dziecko do szkoły, dziś by tego nie zrobił. Rząd z reformy nie rezygnuje. To, że połowa rodziców jest zawiedziona, wynika z pilotażowego badania „Eksperyment – sześciolatki w szkole w ocenie rodziców i nauczycieli", przeprowadzonego przez Pedagogium Wyższą Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie.
24.06.2013
1
33-letni pacjent, któremu 15 maja przeszczepiono twarz w Centrum Onkologii w Gliwicach, czuje się coraz lepiej, a jego rehabilitacja przebiega pomyślnie - poinformował dr Maciej Grajek z zespołu rekonstrukcyjnego. Mężczyzna może już jeść - jego pierwszym prawdziwym posiłkiem po wielu tygodniach był rosół, który niezwykle mu smakował.
24.06.2013
Ponad 95% rodziców szczepi swoje dzieci do 12. roku życia, zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień. W ubiegłym roku nie było zaszczepionych ok. 4.000 dzieci. Jak powiedział rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar, "szczęśliwie w Polsce tzw. ruchy antyszczepionkowe nie znalazły posłuchu w społeczeństwie i zdecydowana większość rodziców szczepi swoje dzieci, co stawia nas w światowej czołówce".
24.06.2013
3
Świadomość zagrożenia osteoporozą w Polsce jest wciąż za mała, zarówno wśród chorych, jak i lekarzy – ocenił w przededniu przypadającego 24 czerwca Światowego Dnia Osteoporozy prof. Wojciech Pluskiewicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ŚUM) w Katowicach. Według prof. Pluskiewicza, na osteoporozę może cierpieć w Polsce ok. 10 proc. populacji kobiet po 55. roku życia. Potwierdzają to przeprowadzone przez niego badania w powiecie raciborskim (RAC-OST-POL Study). W grupie 979 kobiet po 55. roku życia w 2010 r. aż 9,4 proc. miało wynik badania densytometrycznego wskazujący na osteoporozę, a prawie 300 z nich przeszło już złamania o typowym charakterze osteoporotycznym.
24.06.2013