Aktualności
Postępowanie w nagłych przypadkach, najnowsze wytyczne leczenia przewlekłych schorzeń układu krwionośnego, czy postępowanie w przypadkowo stwierdzonej patologii układu sercowo-naczyniowego. M.in. te tematy staną się przedmiotem dyskusji prowadzonych podczas 76. Wiosennej Konferencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego...
19.03.2013
Po wybuchu miny pułapki pod rosomakiem Mariusz Saczek został sparaliżowany. Żołnierz, który został ciężko ranny podczas misji w Afganistanie, od prawie dwóch lat stara się o wózek inwalidzki. – Jestem odsyłany od Annasza do Kajfasza – mówi.
19.03.2013
6
Przepełnione cele i zawieszane wyroki mogą rodzić patologie. Konieczna jest reforma polityki karnej. Ponad 70 tys. wyroków więzienia jest dziś niewykonywanych, a 35 tys. skazanych przebywa na wolności, mimo że termin stawienia się w zakładzie karnym dawno minął...
18.03.2013
1
Kolejny akt oskarżenia w jednej z największych spraw korupcyjnych prowadzonych dotąd w Polsce. Nowy akt oskarżenia dotyczy byłego już ordynatora jednego z oddziałów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, a także czterech przedstawicieli firm farmaceutycznych.
18.03.2013
1
Zdarzają się przypadki, kiedy szpitale hospitalizują pacjentów tylko po to, by korzystnie rozliczyć się z NFZ (za przyjęcie do szpitala placówka otrzymuje 9 punktów, za wizytę w poradni tylko 2 punkty). Do resortu zdrowia trafiają w tej sprawie pisma od stowarzyszeń pacjentów, którzy nie chcą być w taki sposób traktowani (wielu chorym poważnie utrudnia to życie: często dojeżdżają z innego miasta, a jeżeli pracują, są zmuszeni brać zwolnienie z pracy).
18.03.2013
2
Pacjent, który doznał bezpośredniego naruszenia lub zagrożenia życia bądź zdrowia w wyniku świadczenia zdrowotnego udzielonego przez lekarza, może wnioskować o pociągnięcie go do odpowiedzialności zawodowej. Zasady, tryb oraz organy właściwe do rozstrzygania o odpowiedzialności lekarzy za przewinienia zawodowe reguluje rozdział 5 ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (DzU z 2009 r., nr 219, poz. 1708 ze zm.).
18.03.2013
2
Minister zdrowia wydaje co dwa miesiące nową listę refundacyjną. Cena leku np. dla pacjenta cierpiącego na raka może być więc o kilkadziesiąt złotych wyższa w maju niż była jeszcze w marcu. "Ministerstwo, przygotowując przepisy, nie wzięło pod uwagę, że pacjent nie może z dnia na dzień zmienić leku na tańszy, bo ma ustawioną kurację tym droższym od kilku miesięcy" – informuje Paulina Kieszkowska-Knapik, partner z kancelarii Baker&Mckenzie.
18.03.2013
5
Co roku w Polsce ponad 700 matek zostawia swoje dzieci w szpitalach. Ponad setka porzuca je na przystankach, na progach kamienic albo na śmietniku. Najwięcej takich przypadków zdarza się na Mazowszu. Przedstawione właśnie badania Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego pokazują, że wystarczą trzy miesiące pobytu takiego porzuconego niemowlęcia poza rodziną, by dziecko było o miesiąc opóźnione w rozwoju.
18.03.2013