Aktualności
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego jest fikcją. Takie wnioski płyną ze sprawozdania Ministerstwa Zdrowia z działania programu w 2011 r. Powstały ponad dwa lata temu program miał na celu m.in. poprawę dostępności do leczenia psychiatrycznego i jego unowocześnienie, ale wyszło jak zawsze. MZ - pomysłodawca programu, na ponad 20 zadań zrealizował... jedno.
06.02.2013
10
"NFZ oszukuje szpitale i szkodzi pacjentom" - twierdzą dyrektorzy kilkudziesięciu szpitali z województw łódzkiego i mazowieckiego. Proszą o interwencję samego ministra zdrowia.
05.02.2013
2
Zamiast sześciu systemów orzekania będzie tylko jeden. Ubędzie też zespołów ds. orzekania. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć system orzekania o niepełnosprawności. Na ostatnim posiedzeniu Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, w jakim kierunku pójdą zmiany.
05.02.2013
3
Nowoczesne Centrum Onkologiczne przy szpitalu w Nowym Sączu rozpoczęło w poniedziałek przyjmowanie pierwszych pacjentów. Docelowo będzie mogło się w nim leczyć około 120 chorych. Na razie zostały uruchomione cztery oddziały onkologiczne; hematologiczny, onkologii klinicznej, ginekologii onkologicznej i chirurgii onkologicznej.
05.02.2013
Przez brak jasnych zasad część badań klinicznych omija Polskę, a na tych, które są tu realizowane, nie zarabiają szpitale. Wszystko dlatego, że zasady organizacji badań nie są transparentne. Umowy są najczęściej dwustronne, tzn. zawierane między firmą farmaceutyczną, która sponsoruje taki program, a lekarzem, który go prowadzi, ale z pominięciem szpitala lub kliniki. Już trzy lata temu NIK alarmowała, że w jednym ze skontrolowanych szpitali za objęcie pacjenta badaniem naukowiec otrzymywał 2,8 tys. euro, a placówka medyczna tylko 50 euro.
05.02.2013
13
Przeniesienie i łączenie oddziałów trzech szpitali uchwalili radni sejmiku województwa lubelskiego. Ma to usprawnić działanie i podnieść efektywność tych szpitali w ubieganiu się o kontrakty z NFZ.
05.02.2013
Od 1 stycznia obowiązuje system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Lekarze sprawdzają w nim prawa pacjentów do nieodpłatnego leczenia. Ci, którzy tego w styczniu nie robili, mogą mieć problem z uzyskaniem zapłaty za udzielone porady.
05.02.2013
12
Projekt ustawy o ustalaniu płci napisała poseł Anna Grodzka. Według projektu wystarczy wniosek złożony w sądzie. Ruch Palikota chce, byśmy sami decydowali, jakiej płci jesteśmy.
05.02.2013
5