Aktualności
"Nasze żony rodzą jak w tropiku, w temperaturze 35 stopni Celsjusza, bo w szpitalu położniczym przy ulicy Reymonta od miesięcy nie działa klimatyzacja, nawet na sali cesarskich cięć" - alarmują czytelnicy jednego z dzienników. - To niebezpieczne dla matek i dzieci - twierdzą. "Na parterze na ścianach pełno dyplomów za świadczenie wysokiej jakości usług, tymczasem ze zwykłą klimatyzacją szpital nie może sobie poradzić" - sarka czytelnik.
20.07.2012
3
Samorządy i placówki medyczne protestują przeciw podziałowi pieniędzy na leczenie na przyszły rok, bo oznacza to obniżenie ich kontraktów z NFZ. Dodatkowym problemem są... standardy. "Coraz wyższe standardy, co prawda korzystne dla pacjentów, są bardzo kosztowne dla szpitali. Na przykład zgodnie z zaleceniami konsultantów chory po udarze mózgu w ciągu dwu godzin ma trafić do ośrodka specjalistycznego. Tymczasem każdy taki przewóz kosztuje ponad tysiąc złotych. Zaś te pieniądze nie są w ogóle brane pod uwagę przy podpisywaniu nowych kontraktów" – wylicza Eugeniusz Prochowicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Siemiatyczach.
20.07.2012
Dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Mogą ją otrzymać osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne oraz członkowie rodziny zgłoszeni do NFZ do objęcia nim. EKUZ można też wyrobić dzieciom.
20.07.2012
Nie ma ograniczeń wiekowych, aby zostać dawcą organów. Podstawą są badania medyczne. Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant" potwierdza, że organy mogą być z powodzeniem przeszczepione zarówno od noworodków jak i osób powyżej 80 lat.
20.07.2012
1
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział w Zabrzu zmiany w finansowaniu leczenia onkologicznego, dostępie do świadczeń medycznych oraz poszerzeniu rynku dostaw leków onkologicznych.
20.07.2012
1
Ledwie połowa oddziałów NFZ kontroluje sposób wypisywania recept przez lekarzy. Reszta twierdzi, że... nie ma do tego podstaw prawnych (sic!). Ciekawostka: W sumie podważona kwota refundacji w całym kraju jest bardzo mała: w pierwszych trzech miesiącach 2012 roku wyniosła... niecałe 800 zł. To niewiele w porównaniu z 7,5 mln zł za cały poprzedni rok.
20.07.2012
4
Większość pacjentów leczonych w Polsce glikokortykosteroidami nie otrzymuje od lekarza informacji na temat ich możliwych działań niepożądanych, takich jak osteoporoza posteroidowa. Tymczasem chorobie tej można skutecznie zapobiegać – przypominają eksperci. Mówili o tym na spotkaniu prasowym w Warszawie. Zaznaczali, że jest to szczególnie istotne, gdyż ten typ osteoporozy występuje nie tylko u ludzi starszych. Leki steroidowe przyjmują pacjenci w różnym wieku, w tym dzieci i młodzież.
20.07.2012
Polska zajmuje dopiero 27 miejsce wg rankingu Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia EHCI (Euro Health Consumer Index) za 2011 rok, w którym ocenia się dostępność świadczeń , usług medycznych i leków oraz czas oczekiwania na leczenie. Najlepiej jest w Holandii.
19.07.2012
2