Aktualności
Konieczne jest wypracowanie nowych gwarancji ochrony prawnej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Obecne regulacje dot. ubezwłasnowolnienia nie uwzględniają zasady, że każdy człowiek ma prawo do autonomii – przekonywali na konferencji eksperci.
30.05.2012
Ministerstwo Zdrowia chce, żeby szpitale z certyfikatami jakości płaciły niższe ubezpieczenie na wypadek roszczeń pacjentów. Byłoby to możliwe dzięki zróżnicowaniu sumy, od której wyliczana jest składka. Taką zmianę przewiduje przygotowany przez resort zdrowia projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Obecnie trwają konsultacje społeczne nad nim. Zmiany mają wejść w życie 30 czerwca.
29.05.2012
1
Przyczyną mojego odejścia jest zmiana koncepcji Narodowego Funduszu Zdrowia - oświadczył prezes NFZ Jacek Paszkiewicz. Dodał, że według ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza on nie będzie się mieścił w nowej koncepcji Funduszu.
29.05.2012
6
Szpitale przestaną pokrywać koszty pobytu pacjentów, którzy nie wymagają leczenia, lecz jedynie całodobowej opieki.
29.05.2012
8
Stanowisko popierające ewentualny protest w ochronie zdrowia w kształcie, w jakim uchwalą go okręgowe rady lekarskie, przyjęło 50 towarzystw naukowych. Pokazuje to szerokie poparcie dla ewentualnego protestu organizowanego głównie przez związki zawodowe i samorząd medyczny. Tymczasem już w piątek największe organizacje lekarzy powołały sztab kryzysowy. Wezwał on medyków i świadczeniodawców do niepodpisywania umów z NFZ na wystawianie recept refundowanych.
29.05.2012
2
Sterylizacja nie ratowała Wioletty Szwak przed wykrwawieniem - zeznania anestezjologa z Szamotuł przeczą wersji oskarżonej lekarki Barbary K.
29.05.2012
"Rodzice powinni szczepić dzieci, ale karanie za niedopełnienie tego obowiązku jest dyskusyjne" – uważa Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego. "Szczepienia muszą być powszechne, bo inaczej wrócą choroby, które dziś kontrolujemy, ale odmowa szczepień nie powinna być zagrożona sankcjami finansowymi. Zrozumiałe też, że GIS nie proponuje tu zmian, bo jest organem, który egzekwuje prawo, a nie zwalnia z odpowiedzialności" – mówi dr med. Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.
29.05.2012
6
Polska Unia Onkologii skierowała do prezydenta Bronisława Komorowskiego list dotyczący pogłębiającego się deficytu w ochronie zdrowia i wynikających z tego problemów z dostępem do świadczeń zdrowotnych oraz sposobu wyjścia z impasu w świetle wejścia w życie Dyrektywy o Opiece Transgranicznej, co nastąpi pod koniec roku 2013.
29.05.2012