Aktualności
Na oddział ratunkowy chory może się zgłosić bez skierowania, ale tylko wówczas, gdy jego życie lub zdrowie są zagrożone. Tymczasem chorzy bardzo często przychodzą , traktując SOR jak przychodnię albo poradnię specjalistyczną. A przecież nie można absorbować personelu oddziału ratunkowego żądaniem, by lekarz wypisał receptę na leki stosowane w chorobie przewlekłej czy po prostu przyjść po zwolnienie lekarskie.
11.05.2012
9
Jeśli pracownik ulegnie nieszczęśliwemu zdarzeniu w drodze do lub z pracy, pracodawca będzie musiał wypełnić nowy wzór karty wypadku. Jest on załączony do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 27 kwietnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania (Dz.U. nr 482). Weszło ono w życie 7 maja, wraz z momentem ogłoszenia.
11.05.2012
Od pierwszego lipca zgodnie z Ustawą refundacyjną programy terapeutyczne prowadzone głównie w szpitalach onkologicznych i klinicznych zamienią się w programy lekowe. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to tylko zmiana nazwy...
11.05.2012
Delegat na szczyt klimatyczny ONZ nie zapłacił poznańskiemu szpitalowi za leczenie. Szpital ma wyrok sądu, ale nie może go wyegzekwować. Ekolog z Nowej Zelandii był jednym z 10 tys. delegatów, którzy cztery lata temu zjechali z całego świata do Poznania na międzynarodową konferencję klimatyczną.
11.05.2012
1
Dopuszczalne jest wypowiedzenie umowy o pracę ordynatorowi, zawartej w wyniku postępowania konkursowego, jeżeli zawierała ona klauzulę to umożliwiającą. Obowiązek przeprowadzenia konkursu w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej (SPZOZ) wynika z art. 49 ust. 1 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. nr 112, poz. 654 z późn. zm.).
11.05.2012
W przetargu na stworzenie tzw. platformy e-zdrowie działania oferentów nie były sprzeczne z prawem i dobrymi obyczajami - wynika z uchwały Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie największego jak dotąd przetargu informatycznego w ochronie zdrowia.
10.05.2012
Od 2004 r. Polsce ubyło milion obywateli. Powód? Emigranci pierwszej fali ściągnęli swoje rodziny. Odkąd nasz kraj osiem lat temu przystąpił do Unii Europejskiej, coraz więcej emigrantów zarobkowych postanawia osiąść w jednym z unijnych państw. Taki wniosek płynie z danych Ministerstwa Pracy.
10.05.2012
3
Koordynowaniem remontów i wydawaniem pozwoleń na czasowe zamknięcie szpitalnych oddziałów zajmuje się wojewoda mazowiecki. Wydawane przez niego decyzje dotyczą nie tylko miejskich szpitali, ale wszystkich publicznych lecznic. Patrząc na aktualny spis oddziałów szpitalnych, którym wojewoda udzielił zgody na zaprzestanie działalności w związku z planowanym remontem, modernizacją oraz czyszczeniem ze względów sanitarno-epidemiologicznych, na razie nie grożą pacjentom większe trudności w dostępie do świadczeń medycznych.
10.05.2012