Aktualności

Sondaż: 78 proc. Polaków niezadowolonych z opieki zdrowotnej
14.03.2012
1
Niezadowolenie z opieki zdrowotnej deklaruje prawie cztery piąte ankietowanych (78 proc.), a satysfakcję - tylko jedna piąta (19 proc.); większość (73 proc) nie dostrzega problemów z dostępnością świadczeń lekarzy pierwszego kontaktu - wynika z sondażu CBOS.
14.03.2012
1
Lekarze nie pozwolą wyjść ze szpitala dyżurnemu ruchu
13.03.2012
"Teoretycznie Andrzej N. mógłby na własne życzenie opuścić szpital, ale wszyscy wiemy, w jakich okolicznościach trafił do nas. Dlatego zespół lekarzy na to nie pozwoli" - mówi dyrektor szpitala neuropsychiatrycznego w Lublińcu, w którym od tygodnia jest dyżurny ruchu ze Starzyn.
13.03.2012
Lekarze bez bezpośredniego dostępu do wykazu ubezpieczonych w NFZ
13.03.2012
4
Za kilka miesięcy lekarze mają sprawdzać w bazie ubezpieczonych NFZ, czy pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych, w tym do refundacji leków. Rząd obiecał, że we wrześniu wszystkie placówki medyczne będą miały dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych (CWU). Już wiadomo, że nie będzie to możliwe, ponieważ... nie zezwala na to prawo.
13.03.2012
4
Polacy wyzdrowieli?
13.03.2012
2
W pierwszym tygodniu marca apteki sprzedały leki na receptę za 300 mln zł, rok temu o tej porze – za 350. Ale w porównaniu z początkiem stycznia to i tak dużo więcej. Wtedy wartość sprzedanych leków osiągnęła zaledwie 150 mln zł.
13.03.2012
2
Żarty się skończyły
13.03.2012
10
Od poniedziałku (12.03.2012), jeden z żartów dotyczących polskiej opieki medycznej należy traktować śmiertelnie poważnie: „Żeby chorować – trzeba mieć zdrowie”. Nie tylko psychiczne ale i kondycję. Zgodnie z nowymi przepisami pacjent, któremu lekarz będzie wypisywał receptę na lek refundowany, MUSI okazać aktualny dowód ubezpieczenia. Czeka go więc albo spacer po taki dokument (np. zapomniał, albo akurat wczoraj pieczątka w legitymacji ubezpieczeniowej straciła na aktualności), albo lekarz w polu recepty zamiast nr oddziału NFZ wpisze X. Oznacza to, że pacjent zapłaci za leki 100%, bo aptekarze nie mogą już dokonywać korekt informacji o ubezpieczeniu pacjenta (pozwalało na to poprzednie rozporządzenie o receptach).
13.03.2012
10
CBA chce zwolnienia ze stanowisk dyrektorów 5 szpitali
13.03.2012
3
Centralne Biuro Antykorupcyjne wnioskuje o odwołanie dyrektorów pięciu szpitali na Lubelszczyźnie. W ocenie CBA wszyscy naruszyli przepisy, prowadząc indywidualne praktyki lekarskie.
13.03.2012
3
Ważne orzeczenie SN w sprawie błędów na receptach!
13.03.2012
1
"Zbytni formalizm wypisywania recept do niczego dobrego nie prowadzi. Przeciwnie, wszystkim zainteresowanym utrudnia życie" – stwierdził Sąd Najwyższy (sygnatura akt: I CSK 216/11), uzasadniając korzystny dla apteki wyrok w procesie o refundację leków.
13.03.2012
1
13.03.2012
5
Nie mamy pieniędzy na leki ratujące życie - alarmuje Szpital Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. W kolejce na terapię czekają tam 34 osoby. "Zastanawiamy się, kogo ratować: 20-latka czy 60-latka? A przecież zamiast segregować ludzi, mamy ich leczyć" - mówi jeden z lekarzy.
13.03.2012
5