Aktualności
W tym dniu przypada kolejna rocznica śmierci Luisa Pasteura – francuskiego chemika i mikrobiologa, który opracował skuteczną szczepionkę przeciw wściekliźnie. Pierwszy raz podano ją 6 czerwca 1885 r. 9 -letniemu chłopcu pogryzionemu przez chorego na wściekliznę psa. Szczepionka ta uratowała chłopcu życie.
25.09.2024
30 września 2024 roku tracą swą ważność ostatnie orzeczenia o niepełnosprawności wydłużane automatycznie w pandemii. Do końca tego miesiąca złóż wniosek o nowe orzeczenie! To sprawi, że zachowasz status osoby z niepełnosprawnością w czasie oczekiwania na wydanie nowego, ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r.
24.09.2024
Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Stwardnienia Rozsianego otwarto w poniedziałek w Zabrzu. Placówka oferuje pacjentom pełną opiekę medyczną, nowoczesną rehabilitację oraz interdyscyplinarne wsparcie. Specjaliści podkreślają, że szybkie rozpoczęcie leczenia jest kluczowe dla zachowania sprawności chorych.
24.09.2024
Wśród kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy są inwestycje w infrastrukturę szpitalną. Pieniądze z tego źródła powinny więc zostać skierowane do szpitali, które ucierpiały przez powódź i najbardziej teraz tego potrzebują – powiedziała PAP wiceminister zdrowia Urszula Demkow.
23.09.2024
Chorym na Parkinsona zalecam jak najwięcej aktywności fizycznej, chociażby... boks i taniec towarzyski – powiedział neurolog prof. dr hab. Andrzej Friedman, twórca i kierownik Kliniki Neurologicznej w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie.
23.09.2024
Koordynacja opieki kardiologicznej przynosi wymierne efekty, skracając czas oczekiwania na wizyty i usprawniając leczenie pacjentów – uznał Konrad Korbiński z Ministerstwa Zdrowia. Według ekspertów projekt Krajowej Sieci Kardiologicznej ma szansę wzmocnić polski system ochrony zdrowia, choć wciąż wymaga ulepszeń.
23.09.2024
Nie ma w planach masowej akcji szczepień przeciw tężcowi – powiedział w piątek PAP rzecznik GIS Marek Waszczewski. Wirusolog, prof. Włodzimierz Gut zaznaczył, że rozsądne osoby, biorące udział w sprzątaniu po powodzi, zaszczepią się ze względu na ryzyko zanieczyszczenia ran.
23.09.2024
Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego – SIBO potrafi postawić nasze dotychczasowe życie na głowie. Biegunki, wzdęcia i inne uciążliwe dolegliwości sprawiają, że trudno czasem normalnie funkcjonować. Nieraz dołącza do tego depresja. Leczenie porównać można do łuku triumfalnego, bo oparte jest na dwóch solidnych filarach. Jakich? – wyjaśnia dr n. o żywieniu, epidemiologii i zdrowiu dzieci Małgorzata Desmond, dietetyk.
20.09.2024