Aktualności

Szczecin/ Pierwsze w Polsce studia magisterskie dla ratowników medycznych
10.12.2024
Pomorski Uniwersytet Medyczny jako pierwsza uczelnia w kraju otwiera nowy kierunek studiów II stopnia: ratownictwo medyczne. Rekrutacja ruszy 9 grudnia, a nauka, zaplanowana na cztery semestry, od lutego 2025 r. W pilotażowym naborze przewidziano 30 miejsc.
Ekspert: roboty chirurgiczne pozwolą lekarzom później przechodzić na emeryturę
09.12.2024
Dzięki wygodzie w posługiwaniu się robotem chirurgicznym, lekarze będą mogli później iść na emeryturę i dłużej służyć pacjentom – mówił PAP płk. dr n. med. Jacek Doniec, kierownik Centrum Chirurgii Robotycznej Wojskowego Instytutu Medycznego. Użycie robotów eliminuje m.in. ewentualne drżenie rąk lekarzy.
Program
09.12.2024
Pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu” ma być przedłużony do połowy 2025 r. – zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia. Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych przekonuje szefową resortu Izabelę Leszczynę, by potrwał on dłużej, co najmniej o kolejny rok.
Wiceminister zdrowia: będzie badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa po pandemii
05.12.2024
W trakcie czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przyznał, że problemem jest brak nowych badań stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa. Powiedział, że jest zaplanowane badanie EZOP III, aby ocenić ten stan po pandemii.
Prof. Barczyński: leczenie subklinicznej niedoczynności tarczycy u osób starszych nie zawsze konieczne
06.12.2024
Nowe badanie z USA pokazało, że długotrwale stosowana w niedoczynności tarczycy lewotyroksyna nawet w małych dawkach może prowadzić do obniżenia gęstości mineralnej kości. Według prof. Marcina Barczyńskiego leczenie subklinicznej (bezobjawowej) niedoczynności tarczycy u osób starszych nie zawsze jest konieczne.
Główny Inspektor Sanitarny: otwarta ścieżka do bardziej efektywnego finansowania szczepień
06.12.2024
Mamy otwartą ścieżkę do bardziej efektywnego finansowania szczepień – powiedział w środę Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Zaznaczył, że szczepienia są nadzwyczaj opłacalne, dzięki nim jest mniej hospitalizacji oraz zgonów.
Naukowcy: zadbanie o bezpieczeństwo lekowe Polski nie mniej ważne niż zbrojenia
06.12.2024
Działania na rzecz przywrócenia bezpieczeństwa lekowego Polski i Europy są nie mniej ważne niż zbrojenia – oceniają naukowcy z Łukasiewicz - Instytutu Chemii Przemysłowej. Liczą, że inwestycja o nazwie Kampus Mościcki będzie istotnym elementem przywracania bezpieczeństwa zdrowotnego kraju.
Sejm uchwalił ustawę ułatwiającą wystawianie recept na darmowe leki
06.12.2024
2
Sejm uchwalił w czwartek ustawę rozszerzającą uprawnienia lekarzy do wystawiania recept na darmowe leki. Nowe przepisy umożliwiają dzieciom i seniorom otrzymanie recepty na bezpłatny lek, niezależnie od tego, czy lekarz ma kontrakt z NFZ, czy nie.