Aktualności
Polska Unia Onkologii zwróciła się z apelem do władz Rzeczpospolitej Polskiej o podjęcie wspólnych wysiłków w celu przyspieszenia działań na rzecz realizacji Narodowego Programu do Walki z Rakiem, aby wszyscy mieszkańcy Polski mieli zapewnione możliwości profilaktyki, wczesnego rozpoznawania i leczenia nowotworów na takim poziomie, na jakim szanse wyleczenia lub przedłużenia życia są największe.
03.02.2001
Zdecydowana większość badanych (78%) uważa, że w obecnym systemie funkcjonowania opieki zdrowotnej należy wprowadzić zmiany, z tego ponad połowa (53%) opowiada się za dokonaniem dużych zmian. Tylko co jedenasty ankietowany jest zdania, że nie ma potrzeby niczego zmieniać, a 13% nie ma na ten temat wyrobionej opinii.
02.02.2001
Jak poinformował MAI Jacek Kopocz, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej ŚRKCh, dzięki współpracy lekarzy oraz specjalistycznych ośrodków medycznych, Kasa opracowała wiele nowatorskich programów prozdrowotnych, zapewniając w ten sposób profilaktykę i leczenie chorób nowotworowych ubezpieczonym w niej pacjentom.
02.02.2001
Dr J. Szumiło i wsp. z Katedry Patomorfologii i II Katedry Chirurgii Ogólnej Akademii
Medycznej w Lublinie przeprowadzili badanie mające na celu określenie możliwości
przewidzenia na podstawie wybranych klinicznych i histopatologicznych wskaźników, a także
immunohistochemicznej ekspresji białek p53 i bcl-2 odpowiedzi na przedoperacyjne leczenie
chemiczne u chorych z płaskonabłonkowym rakiem przełyku.
01.02.2001
Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych zaakceptował plany finansowe na 2001 r. wszystkich, oprócz Pomorskiej, kas chorych. Zgodnie z nimi, łączne przychody kas osiągną w tym roku poziom 24,7 mld zł. Na świadczenia zdrowotne ubezpieczonych zostanie przeznaczonych ponad 24,2 mld zł, w tym najwięcej na leczenie szpitalne (10,7 mld zł) oraz refundację leków (4,8 mld zł).
01.02.2001
Wszyscy pacjenci, którzy chcą korzystać z usług publicznych placówek ochrony zdrowia podlegających Mazowieckiej Regionalnej Kasie Chorych od początku 2001 r. mają obowiązek udokumentować, że płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne i tym samym są uprawnieni do korzystania z usług w tych przychodniach czy szpitalach.
01.02.2001
Społeczeństwo polskie źle ocenia funkcjonowanie wszystkich czterech reform systemowych (opieka zdrowotna, szkolnictwo, system ubezpieczeń emerytalnych i reforma administracyjna), jednak nadal (mimo nieznacznej poprawy) najbardziej krytycznie ocenia zmiany w zakresie ochrony zdrowia.
01.02.2001
2