Aktualności
11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego, w tym roku będzie on obchodzony już po raz dziewiąty. Z tej okazji niektóre kasy chorych organizują dni otwarte oraz podejmują akcje bezpłatnych badań dla ubezpieczonych w nich osób.
08.02.2001
W liście skierowanym do lekarzy zakwalifikowanych do egzaminu specjalizacyjnego II stopnia w wiosennej sesji egzaminacyjnej 2001 r. minister zdrowia zapewnił o swoim zrozumieniu dla niepokoju związanego z innym niż dotychczas trybem zdawania egzaminów.
08.02.2001
5 lutego odbyło się komisyjne losowanie miejsc - ośrodków akademickich, w których będą przeprowadzane egzaminy na II stopień specjalizacji w dziedzinach: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, pediatrii oraz położnictwa i ginekologii podczas najbliższej, wiosennej sesji egzaminacyjnej - poinformował Departament Nauki i Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia.
08.02.2001
Wczoraj weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 28 grudnia 2000 r., które określa szczegółowe zasady organizacji i działania systemu. Precyzuje zasady przekazywania danych do systemu oraz określa sposób zarządzania nim. Organem sprawującym nadzór nad funkcjonowaniem systemu jest prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
08.02.2001
Kilka dni temu Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych wystosował pismo do premiera Jerzego Buzka oraz ministra zdrowia Grzegorza Opali z prośbą o podjęcie rozmów na temat podwyżek płac dla tej grupy zawodowej.
07.02.2001
Wprowadzenie odpłatności za krew spowodowało bardziej racjonalne wykorzystywanie tego bezcennego leku - uważa doc. Jan Sabliński
Wraz z wprowadzeniem reformy ochrony zdrowia w Polsce (1 stycznia 1999 r.) zmieniły się zasady płatności za preparaty krwi. 'Przed wprowadzeniem reformy krew wydawana była szpitalom przez stacje krwiodawstwa nieodpłatnie, w związku z czym ten bezcenny lek nie zawsze był racjonalnie wykorzystywany' - powiedział MAI doc. Jan Sabliński, dyrektor Krajowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
07.02.2001
W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w poniedziałek przed południem urodziły się pięcioraczki: czterej chłopcy i dziewczynka. Dzieci przyszły na świat drogą cięcia cesarskiego w 28. tygodniu ciąży, ich stan w chwili narodzenia uznano jako 'niezły'. Rozwiązanie cięży w tak wczesnym stadium było konieczne z powodu sytuacji położniczej ciężarnej, gdyż zaczął się poród - powiedział MAI dr Lech Podciechowski z Kliniki Medycyny Matczyno-Płodowej.
07.02.2001
W związku z zagrożeniem przedostania się choroby BSE na terytorium Polski główny lekarz weterynarii dr Andrzej Komorowski podjął decyzję o zakazie importu i tranzytu żelatyny wołowej i wołowo-wieprzowej oraz produktów spożywczych, które ją zawierają.
07.02.2001