Aktualności

Opole/ Naukowcy chcą wykorzystać VR do poprawienia jakości życia seniorów
29.10.2024
1
Naukowcy z Politechniki Opolskiej przeprowadzili pierwsze w regionie badania nad wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości do poprawy jakości życia seniorów. Jak powiedziała PAP dr Żaneta Grzywacz, kierownik projektu, planowana jest kontynuacja i poszerzenie projektu.
Prof. Rękas: zbyt często wykonuje się zabiegi usunięcia tzw. zaćmy wtórnej (wywiad)
29.10.2024
Po operacjach zaćmy u niektórych pacjentów może powstać tzw. zaćma wtórna. W Polsce i innych krajach zbyt wcześnie jednak wykonywane są zabiegi jej usunięcia, nazywane kapsulotomią laserową – powiedział PAP konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki prof. Marek Tadeusz Rękas.
Projekt reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS skierowany do konsultacji
28.10.2024
Wprowadzenie jednolitych zasad wydawania orzeczeń lekarskich w ZUS oraz zmiana zatrudniania i kwalifikacji wymaganych od lekarzy orzeczników – to główne założenia projektu nowelizacji ustawy, który został skierowany do konsultacji. Regulacja dotyczy również kwestii zasiłku chorobowego.
Ekspert: przyswajalność witamin i mikroelementów z suplementów jest słaba
28.10.2024
Przyswajalność witamin i mikroelementów z suplementów jest słaba. Zdecydowanie lepiej zjeść produkt spożywczy, naturalny i smaczny, niż tabletkę – powiedział PAP lekarz prof. Michał Chudzik.
GIS: zespół doradczy przy ministrze zdrowia zajmie się środkami psychoaktywnymi, w tym muchomorami
28.10.2024
1
7 listopada zbierze się działający przy ministrze zdrowia zespół doradczy, który zajmuje się środkami psychoaktywnymi. Tematem spotkania będą m.in. muchomory czerwone – poinformował PAP Marek Waszczewski, rzecznik prasowy GIS. Zaznaczył, że GIS jest za zakazem obrotu tymi niejadalnymi grzybami.
Zapis danych na DNA może być 350 razy szybszy
25.10.2024
Technikę, która pozwala zapisywać teksty, obrazy i inne dane w DNA udało się przyspieszyć aż 350 razy – informuje „Nature”.
Poznano płciowe różnice rozwijających się ludzkich zarodków
25.10.2024
Naukowcy są zaskoczeni – ludzkie zarodki różnią się pod względem płci już w drugim tygodniu ciąży. To wynik badania komórek pobranych od 65 embrionów.
Sztuczna inteligencja może patrzeć na ręce lekarzom
25.10.2024
Noszone przez anestezjologów kamery mogą pozwolić sztucznej inteligencji na wykrywanie błędów w podawaniu leków – informuje pismo „npj Digital Medicine”.