Aktualności

Eksperci: POChP to 4. przyczyna zgonów ludzi na świecie, a wciąż jest mało znana
20.11.2024
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) stanowi czwartą przyczynę zgonów ludzi na świecie, mimo że znane są sposoby zapobiegania jej, jak również skutecznego leczenia – alarmują eksperci z okazji Światowego Dnia POChP, który przypada 20 listopada.
Pielęgniarki chcą przekonać premiera do obywatelskiego projektu ustawy o płacach
20.11.2024
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych chce przekonać premiera do obywatelskiego projektu ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. We wtorek zamierza złożyć petycję do Donalda Tuska w tej sprawie. Pielęgniarki uważają, że w resorcie zdrowia nie ma pełnego zrozumienia dla ich problemów.
Raport KE: Polska w unijnym ogonie wydatków na służbę zdrowia, ale w czołówce zarobków jej pracowników
19.11.2024
1
Polska jest w ogonie wydatków na służbę zdrowia, ale polski personel pielęgniarski zarabia najwięcej w UE względem średnich zarobków w swym kraju – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu „Health at a Glance 2024”.
Neonatolog: ciepła, spokojna atmosfera, bezpieczna jak wewnątrz macicy – tego wcześniakom trzeba (wywiad)
19.11.2024
Ciepła, spokojna atmosfera, bezpieczna jak wewnątrz macicy – opisuje wnętrze inkubatora prof. dr hab. n. med. Bożena Kociszewska-Najman, neonatolog i pediatra. W Polsce przedwcześnie przychodzi na świat ok. 8 proc. dzieci, ale dzięki wysokiemu poziomowi medycyny większość rozwija się dobrze.
Eksperci: coraz więcej kobiet wśród lekarzy onkologów
19.11.2024
Zawód lekarza się sfeminizował, obecnie coraz więcej studentów medycyny to kobiety, a niedługo kobiety będą stanowiły większość również wśród lekarzy onkologów – oceniają organizatorzy konferencji „SOF - Kobiety w onkologii”, która odbywa się w sobotę w Warszawie.
Stymulacja nerwu błędnego daje nadzieję także pacjentom w śpiączce
18.11.2024
Pierwsze próby stosowania nieinwazyjnej stymulacji nerwu błędnego (tVNS) w leczeniu zaburzeń świadomości takich jak śpiączka dają nadzieję, że może się ona okazać skuteczna podobnie jak w przypadku depresji, padaczki czy zespołu pourazowego – mówili eksperci na sympozjum zorganizowanym przez fundację „Akogo”.
Eksperci: wyzwania w opiece nad wcześniakami dotyczą okresu przed i po wypisie ze szpitala
18.11.2024
W Polsce stale mamy około 6-7 proc. wcześniaków. Są one narażone są na poważne powikłania, którymi zajmują się lekarze w szpitalach, ale wyzwania czekają rodziców także po wypisie. Muszą nauczyć się funkcjonowania z dzieckiem bez stałej opieki – powiedzieli w rozmowie z PAP eksperci.
Radom/ Akcja bezpłatnych profilaktycznych badań USG dla dzieci
15.11.2024
Akcja bezpłatnych badań USG jamy brzusznej dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat zostanie przeprowadzona w przyszłym tygodniu w Radomiu w ramach programu "Nie nowotworom u dzieci" – poinformowała wiceprezydent miasta Marta Michalska-Wilk.