Aktualności

Pierwszy zgon na chorobę mpox nazywaną wcześniej małpią ospą
14.12.2023
W Japonii potwierdzono pierwszy zgon na mpox, wirusową chorobę nazywaną wcześniej małpią ospą – poinformowało w środę miejscowe ministerstwo zdrowia. Zmarły to mężczyzna po 30. roku życia, który miał obniżoną odporność, ponieważ był również zakażony wirusem HIV.
Unijny wykaz produktów leczniczych o krytycznym znaczeniu
13.12.2023
Komisja Europejska wraz z Europejską Agencją Leków (EMA) i szefami agencji leków państw członkowskich opublikowała pierwszy unijny wykaz produktów leczniczych o krytycznym znaczeniu aby zaradzić ich niedoborom.
Terapie genowe na anemię sierpowatą
13.12.2023
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła dwie pierwsze komórkowo-genowe terapie przeciwko anemii sierpowatej – Casgevy i Lyfgenia.
Rola Witamina D w złamaniach kości u dzieci
12.12.2023
Suplementy witaminy D3 nie zwiększają wytrzymałości kości ani nie zapobiegają złamaniom u dzieci z niedoborem tego składnika. Duże badanie kliniczne podważa szeroko rozpowszechniony pogląd dotyczący wpływu witaminy D na zdrowie kośćca.
Groźne tabletki narkotyku ecstasy w Holandii
11.12.2023
Holenderski Instytut Zdrowia Trimbos poinformował, że nowe tabletki ecstasy mają duże stężenie półsyntetycznej substancji psychoaktywnej MDMA. Ich spożycie może spowodować śmierć.
FDA zatwierdziła pierwszą terapię genową opartą na systemie CRISPR
11.12.2023
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła w piątek do użytku pierwszą w USA terapię genową, w której stosowane są metody edycji genów CRISPR. Lek służy do leczenia anemii sierpowatej, a jego zatwierdzenie jest przełomem w medycynie.
Epidemia odry w Rumuni
07.12.2023
Ministerstwo Zdrowia w Rumuni ogłosiło stan epidemii na szczeblu krajowym, mając na celu m.in. zwiększenie liczby szczepień. Do tej pory odnotowano blisko 2 tys. przypadków zachorowań na odrę.
Czy AI pozwoli ograniczyć ilość kontrastu w tomografii?
03.12.2023
Trwają międzynarodowe badania, których celem jest sprawdzenie, na ile sztuczna inteligencja (AI) umożliwi ograniczenie kontrastu w tomografii komputerowej. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu też bierze udział w badaniach.