Aktualności

W Indiach urodził się chłopiec z obumarłym płodem w jamie brzusznej
02.08.2017
W Indiach przyszedł na świat chłopiec, w którego jamie brzusznej odkryto obumarły płód jego brata bliźniaka – poinformował tygodnik "Spiegel".
02.08.2017
Immunoterapia skuteczna w redukcji depozytów beta-amyloidu w chorobie Alzheimera
01.08.2017
Choroba Alzheimera stała się swego rodzaju plagą XXI wieku. Szacuje się, że cierpi na nią do 5% osób po 65. roku życia, a w populacji 80+ jej częstość sięga niemal 25%. Aktualne metody terapii nie są wystarczająco efektywne – brak skutecznych sposobów by stawiać wczesną diagnozę tego schorzenia, a co za tym idzie - wczesne interwencje terapeutyczne są niemal niemożliwe. Dostępne opcje terapeutyczne działają jedynie objawowo, są skuteczne jedynie w niektórych przypadkach i na określonym etapie zaawansowania choroby.
Ekspozycja na określone czynniki toksyczne i odżywcze w późnej ciąży oraz początkowym okresie życia związana z ryzykiem autyzmu
31.07.2017
Zgodnie z amerykańskimi ośrodkami kontroli i zapobiegania chorobom, zaburzenia ze spektrum autyzmu dotykają 1 na 68 amerykańskich dzieci. Dokładna etiologia tych chorób nie jest znana, ale wcześniejsze badania wskazują, że prawdopodobnie przyczyniają się do nich zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne. Mimo pojawienia się wielu prac oceniających wpływ zaburzeń genetycznych na rozwój autyzmu, to czynniki środowiskowe wydają się mieć tu aktualnie kluczowe znaczenie. Ekspozycja na te czynniki na różnych etapach życia dziecka i jej związek z rozwojem chorób ze spektrum autyzmu są jednak słabo poznane. Wcześniejsze badania wskazują, że narażenie na toksyczne metale i niedobory składników odżywczych w okresie płodowym i wczesnym dzieciństwie są powiązane z kilkoma zaburzeniami rozwojowymi, w tym z upośledzeniem intelektualnym, problemami językowymi, a także zaburzeniami zachowania.
Nie żyje 11-miesięczny Charlie Gard
31.07.2017
Rodzice chłopca, którego ostatnie dni życia śledziła cała Wielka Brytania, poinformowali w piątek, że ich nieuleczalnie chory syn zmarł w hospicjum. Dziecko odeszło tydzień przed swoimi pierwszymi urodzinami.
Niemcy: gwałtowny rozwój dawno niespotykanych chorób
28.07.2017
W ciągu ostatnich dwóch lat w Niemczech znacznie wzrosła liczba przypadków zachorowań na niebezpieczne choroby zakaźne - tak wynika z raportu Robert Koch Institute. Zobacz, o jakie konkretne choroby chodzi.
28.07.2017
ONZ apeluje do USA
27.07.2017
USA zapowiedziały cięcia wydatków na leczenie chorych na AIDS. Amerykanie przeznaczają zasadniczą część funduszy na walkę z epidemią tej choroby.
27.07.2017
Amerykanie eksperymentują z ludzkim zarodkiem
27.07.2017
Pierwsze w USA eksperymenty genetyczne w ludzkim zarodku przeprowadzili badacze Oregon Health and Science University w Portland. Pierwsze informuje o tym „Technology Review”.
Sąd Najwyższy: Nie ma związku między szczepieniami a autyzmem
26.07.2017
Nie ma związku między szczepieniami a autyzmem - orzekł włoski Sąd Najwyższy i odrzucił odwołanie od wyroku niższej instancji złożone przez ojca chłopca z autyzmem. Przeczytaj, o jaką szczepionkę chodzi oraz jak sędziowie uzasadnili wyrok.