Aktualności
Co roku piaskowy pył znad afrykańskiej Sahary, tzw. kalima jest przenoszony przez wiatr i opada w różnych krajach Europy. Naukowcy stwierdzili w kalimie obecność pierwiastków promieniotwórczych, jak izotopu cezu - 137, a także izotopy promieniotwórcze berylu i ołowiu, które mogą mieć związek z opadami radioaktywnymi - napisał portal elDiario.
18.08.2023
Przewlekłe narażenie na zanieczyszczenia powietrza, takie jak pyły zawieszone PM2,5 oraz tlenek azotu, ma związek z częstszym występowaniem nie tylko raka płuca, ale też raka jelita grubego, prostaty i raka piersi. Wynik badania opublikowano na łamach pisma „Environmental Epidemiology”.
18.08.2023
Naukowcy zaobserwowali, że wirus SARS-CoV2 potrafi dostosować się do komórek nowego żywiciela, korzystając z różnych metod zakażania. Wskazuje to, że podobnie mogą działać także inne wirusy.
17.08.2023
U kobiet po 70. roku życia rośnie nadrozpoznawalność raka piersi w badaniach przesiewowych - wynika z pracy, którą publikuje pismo „Annals of Internal Medicine”. Nadrozpoznawalność oznacza diagnozę raka, mimo że nie dałby on objawów, ani nie spowodował zgonu.
16.08.2023
Terapia pomaga osobom, które w sposób problematyczny, zaniedbując codzienne aktywności, korzystają z mediów społecznościowych i w związku z tym mają objawy depresji – wynika z analizy, którą publikuje pismo „Journal of Medical Internet Research”.
16.08.2023
Naukowcy określili nowe granice odporności człowieka na przebywanie w wysokiej temperaturze. Wcześniejsze badania dowodziły, że nawet zdrowa, młoda osoba może umrzeć po sześciu godzinach przebywania w cieple o temperaturze 35 stopni Celsjusza (95 Fahrenheita) w połączeniu ze 100-procentową wilgotnością.
16.08.2023
W brytyjskim eksperymencie e-papierosy okazały się lepsze od nikotynowych plastrów w pomocy uzależnionym od tytoniu ciężarnym kobietom. Obie metody okazały się równie bezpieczne, ale waping lepiej zapobiegał sięganiu po papierosy.
14.08.2023
Przenośny ultrasonograf, który można wbudować w biustonosz, daje szansę wcześniejszego wykrywania raka piersi u pacjentek z grupy wysokiego ryzyka dzięki częściej przeprowadzanym badaniom - informuje pismo „Science Advances“.
10.08.2023