Aktualności

Styl życia, a nie menopauza przyczyną spadku aktywności seksualnej kobiet
01.03.2023
Współczesny styl życia i stres w dużo większym stopniu niż menopauza wpływają na spadek jakości i częstotliwości aktywności seksualnej wśród kobiet w średnim wieku – donoszą naukowcy na łamach Journal of Sex Research.
Diabetycy stosujący pioglitazon mniej zagrożeni demencją
26.02.2023
Pacjenci z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2, zażywający lek o nazwie pioglitazon mają mniejsze ryzyko wystąpienia demencji w przyszłości niż pacjenci, którzy nie stosują tego leku – wynika z badania, które publikuje „Neurology”.
Niedobór sodu także może szkodzić
26.02.2023
Obniżanie poziomu sodu poniżej aktualnych zaleceń może w przypadku osób z niewydolnością krążenia przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
Nadużywanie gazu rozweselającego może powodować uszkodzenia rdzenia kręgowego
26.02.2023
Nie należy nadużywać gazu rozweselającego - skutkiem tego mogą być uszkodzenia rdzenia kręgowego, powodujące zaburzenia ruchu i większe ryzyko upadku – ostrzegają brytyjscy lekarze.
Zanieczyszczone powietrze sprzyja osteoporozie
23.02.2023
Badania przeprowadzone przez zespół naukowców wskazują, że podwyższone poziomy zanieczyszczeń powietrza, zwłaszcza tlenków azotu, są związane z uszkodzeniem kości u kobiet po menopauzie.
Depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie
23.02.2023
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W Polsce w ostatnich prawie 10 latach o 59 proc. wzrosła sprzedaż leków przeciwdepresyjnych.
Szczepionka przeciwko COVID-19 chroni serce przed wirusem SARS-CoV-2
22.02.2023
Szczepienie przeciwko COVID-19 wiąże się z mniejszym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu i innych problemów sercowo-naczyniowych wśród osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 – informuje „Journal of the American College of Cardiology”.
Inteligentna kapsułka może zastąpić kolonoskopię i gastroskopię
21.02.2023
Na Massachusetts Institute of Technology (MIT) zaprezentowano inteligentną „pigułkę” - czujnik, który po połknięciu pozwoli lekarzom monitorować pracę przewodu pokarmowego. Celem jest zastąpienie badań inwazyjnych, m.in. endoskopii.