Aktualności
Produkcja i sprzedaż podrabianych leków rosną w skali światowej. Coraz więcej nieświadomych konsumentów kupuje takie specyfiki przez internet - ostrzegano na konferencji Światowej Organizacji Zdrowia. Raport przygotowany przez WHO wskazuje, że w krajach bogatych do leków podrabianych należą najczęściej "drogie hormony, steroidy, lekarstwa przeciwrakowe oraz specyfiki związane ze stylem życia". W krajach rozwijających się natomiast podrabiane są głównie leki przeciw takim groźnym dla życia chorobom, jak malaria, gruźlica i AIDS.
20.05.2010
Socjalistyczny premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero dokonał we środę politycznego zwrotu i obniżył płace w budżetówce, ulegając presji reszty Europy, by odchudził budżet i uniknął pogorszenia się kryzysu na wzór Grecji.
13.05.2010
Jej historia rozpoczęła się 9 maja 1960 roku, kiedy amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła do użytku pierwszy doustny środek antykoncepcyjny. Z początku z zastrzeżeniem, by nie stosować go dłużej niż dwa lata. Współcześnie, pigułka antykoncepcyjna nie tylko zapobiega ciąży, ale też - jak pokazują badania - zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika i trzonu macicy.
13.05.2010
1
141 osób zginęło we Włoszech w wypadkach w miejscu pracy w ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku - ogłosił Instytut ds. Bezpieczeństwa w Pracy z Mestre. Najczęstszą przyczyną wypadków był upadek z dużej wysokości.
13.05.2010
Lider opozycji, mer Rygi, były premier oraz Lenin - to tylko niektórzy politycy, których twarze zdobią nową serię prezerwatyw na Łotwie. Girst Łoczmelis, reprezentujący producenta "politycznych prezerwatyw", wytłumaczył w telewizji LNT, że nad projektami pracowało prawie 30 grafików. W sklepach znalazły się ich "najlepsze prace". Do prezerwatyw dołączone zostały również instrukcje. I tak np. rodzaj "Nasing spesial" rekomenduje się do używania po lekcjach języka angielskiego. To nawiązanie do słynnego wywiadu ministra Atisa Slakterisa, udzielonego po angielsku prasie zachodniej, gdy gospodarka kraju pogrążała się w kryzysie. Na pytanie, co się stało z łotewską gospodarką, minister odpowiedział: "nasing spesial", co miało znaczyć "nothing special", czyli nic specjalnego.
13.05.2010
Specjalne zestawy mają być dostępne w ponad 6 tysiącach aptek na terenie Stanów Zjednoczonych. Dzięki nim Amerykanie zyskają możliwość łatwego pobrania próbki DNA, by potem - na podstawie specjalistycznych analiz - dowiedzieć się, czy powinni obawiać się otyłości, cukrzycy, alzheimera, raka piersi, utraty wzroku lub łuszczycy.
13.05.2010
2
Jak podaje dziennik "El Pais", eksperyment na dzieciach w wieku od sześciu do dziesięciu lat podjęły szkoły na Balearach. Punktem wyjścia jest opowiadanie "Estela, grita muy fuerte!" (Estelo, krzycz głośniej!). Bohaterka, nękana przez krewnego, który pod pretekstem zabawy rozbiera ją do naga i pieści, krzyczy i opowiada o wszystkim mamie. Ta historia ma skłonić dzieci do rozmowy z dorosłymi i pokazać im, że nie muszą robić wszystkiego, czego żądają dorośli. Mają prawo powiedzieć "nie" i prosić o pomoc.
13.05.2010
Historię Fernanda Garcii Jodry i Nerei Bengoa Ziarsolo opisał hiszpański dziennik "ABC". Walczyli oni ramię w ramię w "komandzie Barcelona", które do niedawna siało postrach w Katalonii. Zatrzymani w 2001 roku terroryści zostali skazani na ciężkie kary więzienia. Kiedy kilka lat temu zgłosili chęć poczęcia dziecka, władze więzienne zapewniły im taką możliwość, zezwalając parze na intymne spotkania. Ponieważ nie dały one pożądanych rezultatów, skazani wystąpili o zgodę na zapłodnienie in vitro. Władze Andaluzji zgodziły się na zabieg. Ma on zostać przeprowadzony w państwowym szpitalu i sfinansowany z budżetu regionu. To wydatek rzędu 6000 euro, na jaki nie może sobie pozwolić niejedna para mająca podobny problem.
13.05.2010