Aktualności

WHO: Ukraina powinna zniszczyć niebezpieczne patogeny trzymane w laboratoriach
14.03.2022
1
Władze Ukrainy powinny zniszczyć niebezpieczne patogeny trzymane w państwowych laboratoriach, aby uniknąć potencjalnego wycieku, który doprowadziłby do rozprzestrzeniania się chorób - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odpowiadając na pytanie agencji Reutera.
Można przewidzieć ryzyko cukrzycy i chorób układu krążenia dziesiątki lat przed zachorowaniem
11.03.2022
Jednoczesny pomiar kilkudziesięciu rodzajów tłuszczów we krwi (tzw. lipidomika) może przewidzieć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia w bardzo dalekiej przyszłości - wynika z badania, którego wyniki opublikowano w „PLOS Biology”.
Nowa potencjalna terapia COVID-19
11.03.2022
Potencjalną nową terapię COVID-19 zidentyfikowali naukowcy z Cedars-Sinai Medical Center w Kalifornii. Jej podstawą jest cząsteczka biologiczna stworzona w oparciu o zmodyfikowane ludzkie komórki skóry
NJT: long Covid może występować u 10-30 proc. pacjentów, częste objawy to zmęczenie i zaburzenia poznawcze
25.02.2022
Miliony ludzi zakażonych koronawirusem cierpią z powodu tzw. long Covid – alarmuje „New York Times”. Przytacza badania, z których wynika, że long Covid może występować u 10-30 proc. pacjentów, a częste objawy to zmęczenie i zaburzenia poznawcze. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) długi Covid częściej występuje u osób, które wymagały hospitalizacji. Objawia się zwykle zmęczeniem, zaburzeniami poznawczymi, oraz spłyceniem oddechu. Zwykle dotyczy tych osób, u których dolegliwości te nie ustępują po upływie czterech tygodni od wykrycia zakażenia.
Dwie nowe rekomendacje Europejskiej Agencji Leków odnośnie szczepienia dzieci na COVID-19
25.02.2022
Rozszerzenie wskazań dla szczepionki przeciw COVID-19 Spikevax - do stosowania u dzieci w wieku od 6. do 11. lat zarekomendowała w czwartek Europejska Agencja Leków (EMA). Agencja wydała też rekomendację odnośnie dawki przypominającej szczepionki Comirnaty u młodzieży od 12. roku życia.
Kolejne kraje w Europie znoszą większość obostrzeń, m.in. Holandia, Austria, Szwajcaria i Portugalia
21.02.2022
Coraz więcej krajów w Europie znosi większość obostrzeń sanitarnych - to efekt szybko spadającej liczby zakażeń koronawirusem oraz pacjentów chorych na Covid-19 w szpitalach. Na taki krok zdecydowały się Wielka Brytania, Holandia, Austria, Szwajcaria, Portugalia, Norwegia i Dania.
Trzeci przypadek wyleczenia z zakażenia HIV, tym razem dzięki przeszczepowi krwi pępowinowej
16.02.2022
Amerykanka jest trzecią osobą na świecie, którą udało się uwolnić od wirusa HIV. Dokonano tego dzięki przeszczepowi krwi pępowinowej. Poprzednich dwóch pacjentów wyleczono z tego zakażenia po przeszczepie komórek szpiku.
Post przerywany pomaga leczyć choroby metaboliczne
14.02.2022
1
Tzw. post przerywany, zwany także postem interwałowym, jest korzystny dla zdrowia większości osób i pomaga zapobiegać chorobom takim, jak cukrzyca oraz otyłość, dlatego może być podstawą nowych, skuteczniejszych terapii opartych kilku poważnych schorzeń - przekonują naukowcy z duńsko-niemieckiego zespołu badawczego.