Aktualności
Władze Ukrainy powinny zniszczyć niebezpieczne patogeny trzymane w państwowych laboratoriach, aby uniknąć potencjalnego wycieku, który doprowadziłby do rozprzestrzeniania się chorób - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odpowiadając na pytanie agencji Reutera.
14.03.2022
1
Jednoczesny pomiar kilkudziesięciu rodzajów tłuszczów we krwi (tzw. lipidomika) może przewidzieć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia w bardzo dalekiej przyszłości - wynika z badania, którego wyniki opublikowano w „PLOS Biology”.
11.03.2022
Potencjalną nową terapię COVID-19 zidentyfikowali naukowcy z Cedars-Sinai Medical Center w Kalifornii. Jej podstawą jest cząsteczka biologiczna stworzona w oparciu o zmodyfikowane ludzkie komórki skóry
11.03.2022
Miliony ludzi zakażonych koronawirusem cierpią z powodu tzw. long Covid – alarmuje „New York Times”. Przytacza badania, z których wynika, że long Covid może występować u 10-30 proc. pacjentów, a częste objawy to zmęczenie i zaburzenia poznawcze. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) długi Covid częściej występuje u osób, które wymagały hospitalizacji. Objawia się zwykle zmęczeniem, zaburzeniami poznawczymi, oraz spłyceniem oddechu. Zwykle dotyczy tych osób, u których dolegliwości te nie ustępują po upływie czterech tygodni od wykrycia zakażenia.
25.02.2022
Rozszerzenie wskazań dla szczepionki przeciw COVID-19 Spikevax - do stosowania u dzieci w wieku od 6. do 11. lat zarekomendowała w czwartek Europejska Agencja Leków (EMA). Agencja wydała też rekomendację odnośnie dawki przypominającej szczepionki Comirnaty u młodzieży od 12. roku życia.
25.02.2022
Kolejne kraje w Europie znoszą większość obostrzeń, m.in. Holandia, Austria, Szwajcaria i Portugalia
Coraz więcej krajów w Europie znosi większość obostrzeń sanitarnych - to efekt szybko spadającej liczby zakażeń koronawirusem oraz pacjentów chorych na Covid-19 w szpitalach. Na taki krok zdecydowały się Wielka Brytania, Holandia, Austria, Szwajcaria, Portugalia, Norwegia i Dania.
21.02.2022
Amerykanka jest trzecią osobą na świecie, którą udało się uwolnić od wirusa HIV. Dokonano tego dzięki przeszczepowi krwi pępowinowej. Poprzednich dwóch pacjentów wyleczono z tego zakażenia po przeszczepie komórek szpiku.
16.02.2022
Tzw. post przerywany, zwany także postem interwałowym, jest korzystny dla zdrowia większości osób i pomaga zapobiegać chorobom takim, jak cukrzyca oraz otyłość, dlatego może być podstawą nowych, skuteczniejszych terapii opartych kilku poważnych schorzeń - przekonują naukowcy z duńsko-niemieckiego zespołu badawczego.
14.02.2022
1