Aktualności

Krótkoterminowe i odległe wyniki wszczepiania stentów u chorych z objawowym i bezobjawowym zwężeniem tętnicy szyjnej
02.02.2001
Wszczepianie stentów do tętnicy szyjnej jest mniej inwazyjnym sposobem zaopatrywania zwężeń od endarterektomii, chociaż autorzy niektórych badań sugerują, że częstość występowania powikłań po obu zabiegach jest podobna.
02.02.2001
Wszczepianie graftu z lewej tętnicy piersiowej wewnętrznej jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze od żylnych pomostów aortalno-wieńcowych
02.02.2001
Wyniki długoterminowych badań klinicznych potwierdzają, że pomostowanie aortalno-wieńcowe z użyciem lewej tętnicy piersiowej wewnętrznej jest skuteczniejsze niż wszczepienie pomostu z żył kończyn dolnych. Jednak, ze względu na nie do końca udowodnioną przewagę tego sposobu rewaskularyzacji w trakcie obserwacji krótkoterminowych, istnieje tendencja do unikania łączenia tętnicy piersiowej wewnętrznej z tętnicami wieńcowymi u ludzi starszych.
02.02.2001
Fundacja Billa i Melindy Gates wspólnie z World Bank wesprze światową kampanię na rzecz wyeliminowania filariozy limfatycznej (słoniowacizny)
02.02.2001
1
Fundacja Billa i Melindy Gates wspólnie z World Bank wesprze światową kampanię na rzecz wyeliminowania filariozy limfatycznej (słoniowacizny) Fundacja Billa i Melindy Gates przkaże na ten cel 20 mln dolarów.
02.02.2001
1
Abciksimab wpływa na zwiększenie ryzyka krwawień w czasie ratunkowego lub pilnego zabiegu koronaroplastyki wykonywanej u chorych uprzednio leczonych fibrynolitycznie
02.02.2001
Wykazano, że abciksimab zwiększa skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów koronaroplastyki wykonywanej w trybie planowym. Jednakże istnieje potencjalne ryzyko krwawień po zastosowaniu tego leku. Ponadto ryzyko może się zwiększać w przypadku wykonywania zabiegu ze wskazań nagłych. Nie było natomiast jasne, czy i jaki wpływ na występowanie krwawień ma wcześniejsze zatosowanie leczenia fibrynolitycznego.
02.02.2001
Wpływ bloku przedsionkowo-komorowego, będącego powikłaniem zawału serca, na umieralność
02.02.2001
Bloki przedsionkowo-komorowe II i III stopnia są groźnymi i stosunkowo częstymi zaburzeniami rytmu pojawiającymi się we wczesnej fazie zawału serca. Dr Rathore i wsp. z kilku ośrodków w Stanach Zjednoczonych postanowili sprawdzić wpływ tych zaburzeń na wczesną i odległą umieralność wśród chorych w wieku powyżej 65 lat leczonych z powodu ostrej fazy zawału serca.
02.02.2001
Meta-analiza randomizowanych badań klinicznych nad zastosowaniem interferonu u nieleczonych wcześniej chorych z wirusowym zapaleniem wątroby typu C
01.02.2001
1
Dr T. Thevenot i wsp. z Groupe Hospitalier Pitie-Salpetriere w Paryżu i Hopital Michallon w Grenoble we Francji przeprowadzili powtórną meta-analizę badań dotyczących stosowania interferonu u chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C z uwzględnieniem nowych czynników (punkt końcowy związany z obecnością HCV RNA, uwzględnienie chorych z marskością wątroby i chorych z prawidłowym stężeniem aminotransferazy alaninowej).
01.02.2001
1
Wykorzystanie technik endoskopowych i laparoskopii w leczeniu kamicy przewodu żółciowego wspólnego
01.02.2001
Rozwój metod laparoskopowych ułatwia wykonywanie coraz bardziej złożonych zabiegów. W opublikowanych ostatnio doniesieniach zwrócono uwagę na to, że połączenie metod laparoskopowych i technik endoskopowych jest skutecznym i bezpiecznym sposobem postępowania w leczeniu kamicy dróg żółciowych.
01.02.2001
Związek pomiędzy chorobą Charcota, Mariego i Tootha a zespołem bezdechu w czasie snu
01.02.2001
Choroba Charcota, Mariego i Tootha to wspólne określenie grupy wrodzonych ruchowych i czuciowych polineuropatii, w których tylko rzadko opisywano występowanie bezdechu w czasie snu i jak do tej pory nie wykazano związku przyczynowego pomiędzy tymi zaburzeniami.
01.02.2001