Aktualności

Badanie: Palacze mogą mieć mniejsze szanse na przeżycie zawału serca
05.04.2022
Osoby palące papierosy mogą mieć mniejsze szanse na przeżycie zawału serca, niż niepalący – wynika z niewielkiego badania naukowców z Jordanii. Jego wyniki zaprezentowano na spotkaniu Experimental Biology 2022, które odbywa się w dniach 2-5 kwietnia w Filadelfii.
Badanie: Witamina C może chronić przed skutkami ubocznymi chemioterapii
05.04.2022
Podawana szczurom witamina C pomogła im zachować mięśnie szkieletowe po terapii przeciwnowotworową doksorubicyną - ogłoszono podczas zjazdu American Physiological Society w Filadelfii (USA).
Wulkaniczny wirus mógłby zostać dostawcą leków i szczepionek
04.04.2022
Zmiennokształtny wirus, występujący na terenach wulkanicznych, może stać się inspiracją dla nowych sposobów dostarczania leków i szczepionek - informuje pismo "Cell".
Genetyk: odczytanie pełnego genomu człowieka ważne dla medycyny, paleowirusologii, genetyki ewolucyjnej
01.04.2022
W regionach ludzkiego genomu, których do tej pory nie znaliśmy, mogą znajdować się warianty genetyczne odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób - mówi PAP genetyk, dr Paula Dobosz. Odczytanie pełnej sekwencji genomu można wykorzystać też w innych dziedzinach np. genetyce ewolucyjnej czy paleowirusologii.
Naukowcy z USA: Sprej do nosa może zapobiegać i leczyć COVID-19
30.03.2022
Nowo odkryta, mała cząsteczka podawana myszom w formie spreju do nosa zapobiegała infekcji SARS-CoV-2 i leczyła chorobę po aplikacji krótko od zakażenia. Naukowcy planują już badania kliniczne z udziałem ludzi.
Badania: Fani ASMR są bardziej wrażliwi na otoczenie
28.03.2022
Fani filmów ASMR są bardziej wrażliwi na otoczenie i świadomi uczuć - wykazały badania naukowców University of Essex.
Starsze osoby stosujące statyny mają mniejsze ryzyko rozwoju parkinsonizmu
28.03.2022
Starsze osoby przyjmujące leki z grupy statyn mają mniejsze ryzyko rozwoju parkinsonizmu niż ludzie, którzy nie korzystają z tych środków - podaje najnowsze wydanie czasopisma „Neurology”.
Prof. Wierzba: w Polsce żyje 60 tys. osób z zespołem Downa, ponad 70 proc. z nich dożywa ponad 50 lat
24.03.2022
2
Z zespołem Downa żyje w Polsce 60 tys. osób, ponad 70 proc. z nich dożywa ponad 50 lat; "to anioły pośród nas, mam wśród nich grupę wielkich przyjaciół" – twierdzi prof. Jolanta Wierzba, która od ponad 30 lat zajmuje się chorymi z trisomią 21.