Aktualności
U osób zakażonych wcześniej SARS-CoV-2 może dochodzić do rozwoju autoprzeciwciał, które utrzymują się nawet pół roku po przebyciu COVID-19 – wynika z badania, które publikuje pismo "Journal of Translational Medicine”.
31.12.2021
Naukowcy Politechniki Łódzkiej (PŁ) są liderami polsko-niemieckiego projektu, którego efektem mają być nowatorskie materiały opatrunkowe. Zespół szczególny nacisk kładzie na opracowanie opatrunków przyspieszających proces gojenia się ran przewlekłych.
27.12.2021
40 lat temu nie było nawet specjalizacji z neonatologii, a obecnie potrafimy już uratować dziecko urodzone w 24. tygodniu ciąży - powiedziała PAP prof. Ewa Gulczyńska, kierująca Kliniką Neonatologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
27.12.2021
Tak jak każdy człowiek ma swój unikatowy odcisk palca, tak też bardzo prawdopodobne jest, że ma indywidualny zestaw związków zawartych w wydychanym powietrzu. Jeśli badania naukowców z AGH potwierdzą tę hipotezę, oddech mógłby stać się kolejnym bioidentyfikatorem np. do potwierdzania tożsamości.
27.12.2021
1
Zaburzenia nastroju od dawna są uznawane za jedną z głównych przyczyn nieprawidłowego funkcjonowania. Zakłócają nasze samopoczucie i zdolność do uczestniczenia w życiu społecznym, często prowadzą do problemów ze zdrowiem fizycznym, a nawet chorób przewlekłych. Zaburzenia te leczy się głównie lekami, ale w ostatnich latach dużym zainteresowaniem w kwestii regulacji nastroju cieszą się również diety.
23.12.2021
W przypadku zakażenia wariantem Omikron ryzyko hospitalizacji jest mniejsze w porównaniu z dotychczas dominującym wariantem Delta - sugerują dwa przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania, których wyniki zaprezentowano w środę.
23.12.2021
Jak informuje dziennik BMC Psychology, dzieci wychowujące się w gospodarstwach domowych, w których panuje chaos, wykazują słabsze funkcjonowanie wykonawcze. Funkcje wykonawcze to umiejętności poznawcze rozwijające się we wczesnym dzieciństwie, niezbędne do kontrolowania i samoregulacji zachowania. Funkcje te umożliwiają nam m.in. tworzenie, nadzorowanie, utrzymywanie i realizowanie planu działania.
21.12.2021
Już wiadomo, że wirusy mogą być aktywatorami cukrzycy. Sprawić, że proces autoagresji się rozpocznie, przyśpieszy proces niszczenia komórek beta, a tym samym moment, kiedy pojawi się pełnoobjawowa cukrzyca – mówi PAP prof. Agnieszka Szypowska, mazowiecki konsultant w dziedzinie diabetologii.
21.12.2021