Aktualności
W Czechach, w Polsce i na Słowacji temperaturę w mieszkaniu uznano za jedną z głównych przyczyn kłótni, częstszą nawet niż obowiązki domowe, pozostawianie włączonych świateł w mieszkaniu czy spory o wybór programu telewizyjnego.
Stres dotyka mózgu, serca, układu nerwowego, hormonalnego, odpornościowego i pokarmowego. Przedłużając się, może wywołać choroby (np. wrzody) oraz zwiększać ryzyko ataku serca.
20.03.2017
Wodorosty są znakomitym źródłem substancji odżywczych dla mózgu. Być może odegrały ważną rolę w ewolucji mózgu naszych prehistorycznych przodków – spekulują naukowcy na łamach czasopisma naukowego „Journal of Applied Phycology”.
17.03.2017
Znany i często występujący na drzewach grzyb rozkładający drewno może się okazać pomocny w leczeniu raka szyjki macicy. Znajdujący się w nim enzym był dotąd szczególnie przydatny w przemyśle. Naukowcy z Lublina wykazali zaś jego właściwości przeciwnowotworowe i antywirusowe.
17.03.2017
Godziny poranne to najgorsza pora na spacer z niemowlakiem – ustalili brytyjscy naukowcy po zbadaniu poziomu zanieczyszczeń powietrza w dziecięcych wózkach. Dla rodziców mają jedną radę: zasłaniajcie wózki.
16.03.2017
Związek pomiędzy zawartością mikrobiomu jelitowego a nastrojem od jakiegoś czasu budzi duże zainteresowanie wśród badaczy. Teraz specjaliści z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Virginia w Charlottesville wykazali, że uzupełnienie niedoborów bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus sprzyja poprawie funkcjonowania u zwierząt cierpiących na depresję.
15.03.2017
1
Uśmiech Giocondy na obrazie Leonarda da Vinci wyraża szczęście - do takiego wniosku doszła włoska uczona Emanuela Liaci pracująca w uniwersyteckim ośrodku medycznym we Fryburgu w Niemczech.
15.03.2017
1
Według WHO, aż ponad 90 proc. populacji świata narażona jest na zanieczyszczenia przekraczające dopuszczalne normy. Tymczasem, jak donoszą naukowcy, przed tzw. pyłem zawieszonym mogą częściowo chronić witaminy z grupy B.