Aktualności

Muzykoterapia poprawia jakość życia osób chorych na raka
21.08.2016
Muzykoterapia pomaga łagodzić dolegliwości bólowe, a także zmniejszać lęk i zmęczenie u pacjentów cierpiących na nowotwory - wynika z badań opublikowanych przez Cochrane Library.
Starzenie się zależy od genów, jakie przekazali nam rodzice
20.08.2016
Osoby, których rodzice żyli dłużej, mają większe szanse na to, że nie będą zapadali na schorzenia serca i nowotwory w szóstej i siódmej dekadzie życia – wykazały badania opublikowane przez „Journal of the American College of Cardiology”.
Jak pokonać gronkowca?
20.08.2016
Gronkowiec złocisty jest odporny na wysokie stężenie soli - wykształcił mechanizm chroniący komórki, który pozwala im przetrwać w silnie zasolonym środowisku. Naukowcy z Imperial College London (Wlk. Brytania) na tyle poznali regulację absorpcji soli przez gronkowca, że ma być możliwa ingerencja w ten proces i skuteczna walka z bakterią.
20.08.2016
Schizofrenia nie występowała wśród neandertalczyków
19.08.2016
Schizofrenia nie dopadała neandertalczyków, wymarłych krewniaków człowieka. Badania genetyczne dowodzą, że pojawiła się prawdopodobnie dopiero po rozdzieleniu się obu linii ewolucyjnych – dowodzą naukowcy w „Biological Psychiatry”.
19.08.2016
Zmutowany gen uodpornił nas na toksyczne składniki dymu z ogniska
19.08.2016
Naukowcy z Pennsylvania State University odkryli mutację genu, która pomogła naszym przodkom przyzwyczaić się do dymu z ogniska. Natomiast nam pomogła uodpornić na toksyczne składniki dymu.
19.08.2016
Prospołeczna część mózgu
19.08.2016
Naukowcy zidentyfikowali w mózgu obszar, dzięki któremu chętniej pomagamy innym. Zdaniem naukowców, ich badania mogą jednocześnie pomóc lepiej rozumieć mechanizmy leżące u podstaw zaburzeń antyspołecznych, w tym psychopatii.
Poprzez lepszą jakość snu do zminimalizowania ryzyka PTSD
19.08.2016
Zespół stresu pourazowego rozwija się zwykle u osób, które doświadczyły w życiu poważnej traumy. Jego leczenie jest bardzo trudne. Twórcy zaprezentowanej niedawno metody uważają, że oprócz armii mogłyby z niej korzystać także inne służby działające w warunkach stresu, np.: ratownicy medyczni.
Psy (podobnie jak ludzie) wolą pochwałę
18.08.2016
Najnowsze badania, zaprezentowane w „Social, Cognitive and Affective Neuroscience”, wykazują, że psy są szczególnie łase na pochwały swoich właścicieli. W trakcie eksperymentów u zwierząt wyraźniej aktywowały się ośrodki związane z reakcją na pochwałę aniżeli na żywność.