Aktualności

Różnice w dietach niskowęglowodanowych
19.01.2024
Diety niskowęglowodanowe, oparte na białkach i tłuszczach pochodzenia roślinnego oraz zdrowych węglowodanach wiążą się z wolniejszym przyrostem masy ciała i pozwalają na dłużej utrzymać pożądaną wagę.
UŁ pionierem w dziedzinie zaawansowanych technik mikroskopowych
19.01.2024
Pierwszy w Polsce i piąty na świecie system Leica MICA FideField został uruchomiony przez Uniwersytet Łódzki (UŁ). Tym samym uczelnia została pionierem w dziedzinie zaawansowanych technik mikroskopowych, zyskując nowe możliwości badawcze.
Plemnik
19.01.2024
Badanie pokazało, że myszy pozbawione określonego genu nie są w stanie spłodzić potomstwa, ponieważ ich plemniki nie mają połączenia pomiędzy zawierającą materiał genetyczny główką a witką.
W laboratorium wyhodowano łożysko do badania patologii ciąży
18.01.2024
Brytyjscy naukowcy z Cambridge wyhodowali w laboratorium miniaturowe łożysko, które ma posłużyć do badania patologii ciąży.
Acetaminofen stosowany w czasie ciąży wpływa na małe dzieci
17.01.2024
Częstsze stosowanie acetaminofenu zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży ma związek z niewielkimi, ale znaczącymi problemami z koncentracją uwagi u małych dzieci.
Szkodliwość leków na zaburzenia erekcji
17.01.2024
Leki na zaburzenia erekcji przyjmowane w połączeniu z łagodzącymi ból w klatce piersiowej nitratami (na przykład nitrogliceryną) mogą w niewielkim stopniu zwiększać ryzyko zgonu.
Przezroczysty implant we wnętrzu mózgu
17.01.2024
Naukowcy stworzyli implant, który umieszczony na powierzchni mózgu odczytuje informacje o pracy komórek w głębszych warstwach. Kluczem było wykorzystanie grafenu i sztucznej inteligencji.
Środek na owady zaburza płodność
16.01.2024
Przeprowadzone na robakach Caenorhabditis elegans badania sugerują, że DEET, najczęściej stosowany środek odstraszający owady, może mieć niekorzystny wpływ na proces powstawania komórek jajowych.