Aktualności
4 października poznamy tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii - poinformowała Fundacja Noblowska na swojej stronie internetowej.
13.09.2010
Międzynarodowy zespół badaczy znalazł genetyczne przyczyny krótkowzroczności. Uczeni twierdzą, że możliwe będzie opracowanie kropli zawierających lek, który zatrzymywa rozwój choroby.
13.09.2010
Co roku na całym świecie izotopy wykorzystuje się w około 20 milionach przypadków diagnostyki i terapii. Niedobór izotopów wynikający ze zbyt małej ich produkcji zagraża jakości opieki medycznej, może też podnieść koszty leczenia.
13.09.2010
Warianty genów aktywnych w neuronach i komórkach siatkówki wpływają na ryzyko chorób oczu, takich jak krótkowzroczność i jaskra - informują naukowcy z Islandii, Holandii i Wielkiej Brytanii na łamach trzech prac opublikowanych w czasopiśmie "Nature Genetics".
13.09.2010
Składnik halucynogennych grzybków poprawia nastrój i łagodzi lęki u pacjentów z zaawansowanym rakiem - wskazują wyniki badań, o których informuje internetowe wydanie pisma "Archives of General Psychiatry".
13.09.2010
Wysokie dawki witamin z grupy B mogą o połowę zmniejszać patologiczne kurczenie się mózgu u starszych osób, które często poprzedza demencję i chorobę Alzheimera - informuje pismo "Public Library of Science One".
13.09.2010
Uczniowie, którzy ściągają w szkole średniej i na studiach, uzyskali wysoki poziom w testach osobowościowych (tzw. "Dark Triad"), wykrywających psychopatię, makiawelizm i narcyzm. Z powyższych trzech ciemnych typów osobowości psychopatia była najsilniej związana ze ściąganiem.
10.09.2010
7
Choć dokładny mechanizm rakotwórczego działania kapsaicyny nie jest jasny i budzi wiele kontrowersji, naukowcy potwierdzili jej definitywny wpływ na wzrost raka skóry w serii doświadczeń laboratoryjnych na myszach.
10.09.2010