Aktualności
Badacze z Instytutu Maxa Plancka w Getyndze w Niemczech znacząco zredukowali czas potrzebny na zarejestrowanie obrazu funkcjonowania organów ludzkich do 1/50 sekundy. Dzięki temu po raz pierwszy "live" mogą być filmowane np. ruchy oka i szczęki tak samo, jak gnące się kolana czy bijące serce.
08.09.2010
1
Nowe, mniej uciążliwe leki dla chorych na zakrzepicę żylną i migotanie przedsionków, poprawa leczenia niewydolności serca oraz nowe terapie dla zawałowców - o tym mówiono w Sztokholmie na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
08.09.2010
Zespół Simona Lee z Nottingham University odkrył w mózgach karaluchów i szarańczy aż 9 różnych substancji o tak silnym działaniu przeciwbakteryjnym, że niszczyły powodującą zatrucia pokarmowe bakterię Escherichia coli, a siedem z nich zabijało 90 procent "superbakterii" - metycylinoopornych szczepów gronkowca złocistego, nie szkodząc przy tym ludzkim komórkom.
08.09.2010
3
Pierwsza faza badań klinicznych nowego leku na wirusowe zapalenie wątroby typu C zakończyła się sukcesem - donosi serwis "EurekAlert".
08.09.2010
Zachęcanie osób otyłych do zrzucenia wagi, nie zawsze wychodzi im na zdrowie - przekonują naukowcy z Korei. W swojej pracy badacze dowodzą, że utrata masy ciała może prowadzić do uwalniania trwałych zanieczyszczeń organicznych do krwi, co z kolei grozi negatywnym oddziaływaniem na zdrowie osoby odchudzającej się.
08.09.2010
W sto lat po śmierci jednego z pionerów mikrobiologii zagrażają nam nowe, antybiotykooporne szczepy bakterii - mówili uczestnicy konferencji naukowej "Mikrobiologia 100 lat po Robercie Kochu", zorganizowanej w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Mikrobiologów.
08.09.2010
W odróżnieniu od snów, halucynacje pojawiają się w stanie czuwania - czyli wówczas, kiedy osoba jest zdolna do odbierania bodźców zewnętrznych i świadoma swojego otoczenia. Czy zdarzają się również ludziom zdrowym?
07.09.2010
Jak informuje University of Western Ontario na swojej stronie internetowej, tamtejsi naukowcy opracowali metodę pomiaru poziomu stresu z ludzkiego włosa. Mierzyli w nim stężenie kortyzolu i sprawdzali wpływ jego ilości we włosie na wystąpienie zawału serca.
06.09.2010