Aktualności
Niezwykłego odkrycia dokonali francuscy archeolodzy w miejscowości Buthiers-Boulancourt w departamencie Seine-et-Marne. 6900 lat temu mężczyźnie amputowano lewe ramię powyżej łokcia. Operacja została przeprowadzona bardzo dokładnie. Nie wdała się żadna infekcja, nie dostrzeżono żadnych śladów po stanach zapalnych.
28.04.2010
Badania nad papryczką chili mogą doprowadzić do opracowania nowego, skuteczniejszego środka przeciwbólowego - podaje "Journal of Clinical Investigation".
28.04.2010
Wyciąg z nasion granatów może być w przyszłości stosowany jako naturalny stymulant porodu, gdyż pobudza skurcze macicy - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Reproductive Science". Sok z granatów jest uważany za bardzo zdrowy, ze względu na dużą zawartość związków przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, regularne spożywanie go może obniżać ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i chronić przed niektórymi nowotworami złośliwymi.
27.04.2010
Tajemnica leczniczych właściwości oleju oliwkowowego tkwi w jego zdolności "wykluczania genów", które sprzyjają powstawaniu w organiźmie człowieka różnego rodzajów stanów zapalnych. Fakt ten ustaliła grupa naukowców z hiszpańskiego uniwersytetu miasta Cordoba - poinformował londyński dziennik "Daily Mail".
27.04.2010
Spożywanie winogron pomaga obniżyć ciśnienie i zmniejszyć odporność na insulinę, przez co zapobiega chorobom serca i cukrzycy - poinformowali amerykańscy naukowcy. Wyniki ich badań opublikował serwis EurekAlert.
27.04.2010
1
Mikrośrodowisko raka okrężnicy wpływa na zachowanie komórek macierzystych tego nowotworu - informują holenderscy naukowcy na łamach pisma "Nature Cell Biology".
26.04.2010
Drzemka po nauczeniu się czegoś nowego pomaga zapamiętać nowe wiadomości - o ile ma się wówczas sny związane z tematem - donosi pismo "Cell Biology".
26.04.2010
Itrakonazol, lek powszechnie stosowany w leczeniu grzybic, spowalnia rozwój raka u myszy - wykazały badania amerykańskie. Zdaniem autorów pracy, zamieszczonej na łamach pisma "Cancer Cell", rodzi to nadzieję, że w przyszłości można go będzie wykorzystać w terapii pacjentów z chorobą nowotworową.
22.04.2010