Aktualności
Spożywanie dużych ilości mleka i przetworów mlecznych w dzieciństwie może korzystnie wpływać na długość życia - wynika z brytyjsko-australijskich badań, o których informuje czasopismo "Heart".
30.07.2009
1
Świeżo zgnieciony czosnek lepiej wpływa na nasze serce niż czosnek suszony czy gotowany - informuje "Journal of Agricultural and Food Chemistry".
30.07.2009
1
Zespół dr hab. Doroty Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie pracuje nad stworzeniem związków, które miałyby zastąpić albo uzupełnić leki stosowane dotychczas w chorobach wieńcowych.
30.07.2009
Najnowsze internetowe wydanie pisma "New Scientist" przynosi kolejne dowody świadczące o wadze obecności ojca w życiu dorastającego człowieka. Dostarczył ich zespół Gabrielli Gobbi z kanadyjskiego Uniwersytetu McGill. Jak wynika z pracy naukowców, w mózgach potomstwa wychowanego bez ojca dochodzi do zaburzeń biochemicznych.
29.07.2009
1
Dzieci aktywne fizycznie w ciągu dnia zasypiają szybciej i dłużej śpią - tę prawidłowość znaną od dawna rodzicom potwierdziły teraz badania australijskie. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Archives of Disease in Childhood".
24.07.2009
3
Aromaterapia, czyli wdychanie roślinnych olejków eterycznych, jest od dawna stosowana w celach relaksacyjnych, uspokajających, przeciwzapalnych i nasennych. Naukowcy z Japonii wykazali teraz, że niektóre substancje zapachowe łagodzą stres poprzez wpływ na aktywność pewnych genów oraz na liczebność komórek odporności. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Agricultural and Food Chemistry".
24.07.2009
Oprogramowanie, które umożliwi analizę poszczególnych fragmentów obrazów oka uzyskiwanych podczas badania tomograficznego, chcą stworzyć naukowcy z Zakładu Komputerowych Systemów Biomedycznych Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego. Właśnie rozpoczęli realizację dwuletniego projektu. Stworzony w przez nich algorytm nie tylko pozwoli na jeszcze precyzyjniejsze zrekonstruowanie obrazu trójwymiarowego oka, ale umożliwi też dokładniejsze stawianie diagnozy.
24.07.2009
2
Dzięki komórkom macierzystym można usunąć blizny po ataku serca. Do naprawy posłużyły komórki macierzyste uzyskane ze zwykłych komórek tkanki łącznej. Wstrzyknięte do serca, w ciągu czterech tygodni niemal kompletnie je zregenerowały.
23.07.2009