Aktualności
Próba z potencjalnym lekiem na chorobę Alzheimera dała niespodziewanie szybką poprawę - informuje "The Journal of Neuroinflammation".
14.01.2008
1
Moczenie nocne to powszechne, ale bagatelizowane zjawisko. W Polsce moczy się około 10 proc. dzieci, co odzwierciedla statystyki światowe. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym "Dobra Nocka" dąży do tego, aby opieką medyczną zostało objęte jak najwięcej z chorych dzieci, dzięki czemu unikną one przykrych konsekwencji tej choroby w życiu dorosłym.
11.01.2008
Sklonowana świnia, którą zmieniono genetycznie w taki sposób, by świeciła zielonym fluorescencyjnym światłem, przekazała tę cechę swemu potomstwu - poinformował chiński uniwersytet, podkreślając, że może to pomóc w wyhodowaniu świń w celu przeprowadzania transplantacji ludzkich organów.
11.01.2008
Dzieci w wieku poniżej trzech lat w ogóle nie powinny oglądać telewizji ani zabawiać się grami komputerowymi - tak brzmią opublikowane zalecenia ekspertów niemieckiego resortu zdrowia.
11.01.2008
Dzięki badającemu skład chemiczny leków spektroskopowi, można zapobiec niebezpiecznym skutkom pomyłek, jakie zdarzają się w szpitalnej aptece - informuje "American Journal of Health System Pharmacy".
11.01.2008
"Zagrożenia ze strony wirusa ptasiej grypy H5N1 nie można lekceważyć" - ocenia przewodniczący Komitetu Mikrobiologii Wydziału II PAN, prof. Marek Niemiałtowski. 27 grudnia WHO poinformowała o przypadku przejścia wirusa ptasiej grypy H5N1 z człowieka na człowieka w Pakistanie. Jest to kolejny groźny precedens, po Wietnamie, Kambodży i Indonezji.
07.01.2008
1
Wkrótce minie 80 lat od odkrycia przez Aleksandra Fleminga pierwszego antybiotyku - penicyliny. Z tej okazji naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przypominają, że obserwowane w dzisiejszych czasach nadużywanie antybiotyków i, co za tym idzie, spadek skuteczności antybiotykoterapii mogą budzić niepokój.
07.01.2008
25
Jednym z największych osiągnięć XX w. jest rozwój nauk medycznych. Nowe techniki diagnozowania, nowe metody leczenia, rozwój nauk farmaceutycznych przyczyniły się do poprawy jakości współczesnego człowieka...
07.01.2008