Aktualności

EMA zaleca tocilizumab przy ciężkim przebiegu COVID-19
07.12.2021
Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) zalecił aprobatę stosowania tocilizumabu (RoActemra) u dorosłych z ciężkim przebiegiem COVID-19 - poinformowała na swojej stronie internetowej EMA.
Prof. Jemielity: pracujemy nad szczepionkami przeciwnowotworowymi bazującymi na mRNA (wywiad)
06.12.2021
Firmy farmaceutyczne intensywnie inwestują w rozwój szczepionek przeciwnowotworowych bazujących na technologii mRNA. My również pracujemy nad taką szczepionką – powiedział w rozmowie z PAP prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2021.
Wraz z zanieczyszczeniem powietrza rośnie częstość gruczolakoraka płuc
02.12.2021
Na całym świecie zwiększonemu zanieczyszczeniu powietrza towarzyszy wzrost liczby przypadków gruczolakoraka płuc (LADC). Jednocześnie malejące spożycie tytoniu jest statystycznie powiązane z mniejszą liczbą zachorowań na raka płaskonabłonkowego (LSCC) i inne typy raka płuc - informuje pismo „Atmospheric Environment“.
Zamartwianie się pandemią szkodzi funkcjom poznawczym
02.12.2021
3
Nieustanne martwienie się pandemią COVID-19 ma związek z pogorszeniem funkcji poznawczych oraz wpływa na sposób oceny ryzyka – informują kanadyjscy badacze na łamach pisma „PLOS ONE”.
Udało się wyhodować komórki Leydiga
30.11.2021
Japońscy badacze wyhodowali w laboratorium produkujące testosteron komórki Leydiga. Ich zdaniem pozwoli to z czasem na leczenie zburzeń hormonalnych u starszych mężczyzn.
Australia/ Uniwersytet ogłosił, że może produkować szczepionki skuteczne przeciw Omikronowi
30.11.2021
Uniwersytet Monasha ogłosił we wtorek, że jest przygotowany do produkcji szczepionki skutecznej przeciwko najnowszemu wariantowi koronawirusa.
Wiadomo, jak Shigella dostaje się do naszych komórek
26.11.2021
Odkrycie jest ważne, ponieważ jest to ta część poru translokonu, która bezpośrednio oddziałuje z białkami bakteryjnymi, gdy są one wstrzykiwane do naszych komórek
Eksperci: nowy wariant koronawirusa niepokojący, ale za wcześnie na ocenę, na ile jest groźny
26.11.2021
Podejrzewa się, że mutacje te mogły powstać u jednego pacjenta, u którego zakażenia występowało wyjątkowo długo.