Aktualności

Genetyk: odczytanie pełnego genomu człowieka ważne dla medycyny, paleowirusologii, genetyki ewolucyjnej
01.04.2022
W regionach ludzkiego genomu, których do tej pory nie znaliśmy, mogą znajdować się warianty genetyczne odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób - mówi PAP genetyk, dr Paula Dobosz. Odczytanie pełnej sekwencji genomu można wykorzystać też w innych dziedzinach np. genetyce ewolucyjnej czy paleowirusologii.
Naukowcy z USA: Sprej do nosa może zapobiegać i leczyć COVID-19
30.03.2022
Nowo odkryta, mała cząsteczka podawana myszom w formie spreju do nosa zapobiegała infekcji SARS-CoV-2 i leczyła chorobę po aplikacji krótko od zakażenia. Naukowcy planują już badania kliniczne z udziałem ludzi.
Badania: Fani ASMR są bardziej wrażliwi na otoczenie
28.03.2022
Fani filmów ASMR są bardziej wrażliwi na otoczenie i świadomi uczuć - wykazały badania naukowców University of Essex.
Starsze osoby stosujące statyny mają mniejsze ryzyko rozwoju parkinsonizmu
28.03.2022
Starsze osoby przyjmujące leki z grupy statyn mają mniejsze ryzyko rozwoju parkinsonizmu niż ludzie, którzy nie korzystają z tych środków - podaje najnowsze wydanie czasopisma „Neurology”.
Prof. Wierzba: w Polsce żyje 60 tys. osób z zespołem Downa, ponad 70 proc. z nich dożywa ponad 50 lat
24.03.2022
2
Z zespołem Downa żyje w Polsce 60 tys. osób, ponad 70 proc. z nich dożywa ponad 50 lat; "to anioły pośród nas, mam wśród nich grupę wielkich przyjaciół" – twierdzi prof. Jolanta Wierzba, która od ponad 30 lat zajmuje się chorymi z trisomią 21.
PAN: Ukraina jest dla nas bardzo ważnym partnerem naukowym
24.03.2022
2
Ukraina jest dla nas bardzo ważnym partnerem naukowym – powiedział PAP p.o. dyrektor Przedstawicielstwa PAN w Kijowie Mateusz Białas. Współpraca polegała do tej pory głównie na wymianie akademickiej, nie tylko instytutów, ale również uczelni – dodał.
Niehormonalna pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn
24.03.2022
Potencjalny środek antykoncepcyjny dla mężczyzn YCT529 podawany samcom myszy zapobiega zajściu samic w ciążę i nie ma widocznych skutków ubocznych - poinformowano podczas konferencji American Chemical Society ACS Spring 2022 w San Diego.
Wstępne badania: narządy od dawców z rozpoznanym COVID-19 są bezpieczne dla biorców
24.03.2022
Wstępne badania pokazują, że pobieranie narządów od umierających pacjentów, u których wynik testu na COVID-19 był pozytywny, jest bezpieczne i nie powoduje zakażenia biorców wirusem SARS-CoV-2.