Aktualności

Komórkowe roboty mogą naprawiać tkanki
03.12.2023
Biotechnolodzy z ludzkich komórek nabłonka stworzyli mikroroboty, które pobudzają wzrost neuronów. Kiedyś takie tworzone dla konkretnego pacjenta bioroboty mogłyby wspierać regenerację tkanek, oczyszczać tętnice, czy zabijać komórki raka.
Wykorzystanie AI w leczeniu raka piersi
03.12.2023
Nowe narzędzie sztucznej inteligencji może zaoszczędzić pacjentkom z rakiem piersi niepotrzebnej chemioterapii. Polegać ma to na zastosowaniu precyzyjnej metody przewidywania przebiegu ich choroby, od którego zależy dobór metody leczenia.
Bardziej doskonałe komórki do hodowli wątroby
27.11.2023
Chińscy biotechnolodzy opracowali komórki umożliwiające hodowanie niewidocznych dla układu odpornościowego narządów, takich jak wątroba.
Niekorzystny styl życia a ryzyko zaburzeń psychicznych
26.11.2023
Mała ilość warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, ale także wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia depresji oraz stanów lękowych.
Komórki macierzyste w leczeniu zwyrodnienia stawów kolanowych
24.11.2023
Przeszczepianie komórek macierzystych z różnych źródeł okazuje się efektywnym podejściem w terapii zwyrodnienia stawu kolanowego, najczęstszej przewlekłej choroby stawów, wynika z analizy opublikowanej w czasopiśmie „Journal of Orthopaedic Research”.
Kubki smakowe w kontrolowaniu tempa i ilości spożywanego jedzenia
24.11.2023
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego donoszą, że kubki smakowe odgrywają istotną rolę w regulacji tempa i ilości spożywanego jedzenia. Opublikowane w "Nature" badanie wykorzystuje nowe techniki obrazowania mózgu, umożliwiające analizę struktury jądra przewodu pokarmowego (NTS), kluczowego obszaru związanego z uczuciem sytości.
Darmowe badania genetyczne dostępne w ramach NFZ
24.11.2023
2
Trudności w chodzeniu, niedosłuch, problemy z komunikacją czy częste infekcje mogą być związane czynnikiami genetycznymi. Dlatego NFZ wprowadził bezpłatne badania genetyczne, dostępne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Działanie mikrograwitacji może zaburzać erekcję
23.11.2023
Z badania przeprowadzonego na szczurach, które były wystawione na działanie mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego, wynika, że pobyt w kosmosie może zwiększyć ryzyko zaburzeń erekcji.