Aktualności

Wszystkie warianty SARS-CoV2 mogą zakażać mózg
08.11.2023
Według nowych testów na zwierzętach wszystkie warianty koronawirusa, wywołującego Covid-19, mogą zakażać węchomózgowie, a stamtąd przenosić się do innych części kory. Wiriony sprawnie poruszają się w komórkach nerwowych, wykorzystując ich wypustki.
Badania szczepionek typu DNA
07.11.2023
1
Pierwsze badania na ludziach szczepionek typu DNA, przeznaczonych do wytwarzania żywych wirusów w organizmach ludzkich, mogą rozpocząć się w przyszłym roku.
Mając złego szefa, stajesz się gorszym pracownikiem
07.11.2023
Przeprowadzone badanie pokazało, że agresywni, krytykujący i niesprawiedliwi szefowie powodują, że pracownicy są mniej wydajni. Osoby, dla których priorytetem jest rozwój kariery, cierpią przez to bardziej niż pracownicy, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo zatrudnienia.
Efekt psychologiczny FOMO
06.11.2023
FOMO, czy strach przed tym, co nas omija, może być jednym z kluczowych czynników motywujących do posiadania dzieci.
Anestezjologiczny „termostat”
06.11.2023
2
Dzięki monitorowaniu poziomu nieprzytomności pacjenta można zautomatyzować proces znieczulenia i utrzymać określony poziom utraty przytomności. To działanie podobne do tego jak termostat utrzymuje określoną temperaturę.
Coraz bliżej poznania mechanizmów wpływających na powodzenie ciąży
03.11.2023
We wczesnym etapie ciąży, dialog między rozwijającym się zarodkiem a matką jest jednym z kluczowych czynników decydujących o sukcesie procesu zagnieżdżenia się zarodka w macicy.
Nowe badanie dotyczące alergii
03.11.2023
W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci rozwinął się pogląd, że pewien poziom narażenia na drobnoustroje może zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii. Został nazwany hipotezą higieniczną, która obecnie podważa nowy artykuł opublikowany w „Science Immunology".
Pomysł na badania skuteczności suplementowania witaminy D
02.11.2023
Nowy pomysł na badania wykazujące skuteczność suplementowania witaminy D opracowali naukowcy z zespołu nutrigenomiki w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Proponują podzielenie pacjentów na trzy grupy pod względem stopnia reakcji organizmu na witaminę D.