Aktualności

Leki na choroby tropikalne
25.09.2023
Nad lekami przeciwko chorobom zakaźnym powodowanym przez świdrowce, pracują badacze z Polski, Niemiec i Czech. Będą badać konkretny enzym jednokomórkowych pasożytów i zaproponują "kandydatów na leki" lepsze niż dotąd stosowane.
Międzygatunkowe przeszczepy narządów
25.09.2023
Myszy, których mózgi odpowiadają częściowo mózgowi szczura mogą pomóc w badaniach nad międzygatunkowymi przeszczepami narządów.
Groźne wirusy będą łatwiej wykrywane
22.09.2023
Niemieccy naukowcy przedstawili pionierskie metody detekcji niebezpiecznych wirusów. Mają one znacząco ułatwić walkę z ewentualnymi pandemiami.
Badanie choroby Alzheimera
22.09.2023
Choroba Alzheimera rozwija się na skutek śmierci samobójczej komórek mózgu, czyli nekroptozy – dowiedli tego naukowcy.
Gdzie ludzie odczuwają miłość
21.09.2023
Naukowcy poprosili ochotników, aby dokładnie opisali, w jakich miejscach ciała odczuwają różne rodzaje miłości. Np. „prawdziwa miłość” obejmuje całe ciało, natomiast miłość połączona z namiętnością ma trochę mniejszy zakres, ale jest za to intensywna.
Lek przeciwnowotworowy chroni płuca przed covidem
21.09.2023
Wyniki przeprowadzonych badań na myszach wskazują, że lek przeciwnowotworowy fenoksodiol (phenoxodiol, idronoxil) może odegrać ważną rolę w ograniczaniu szkodliwego działania Covid-19 na płuca.
Aspartam może zaburzać pamięć
21.09.2023
Eksperymenty na myszach wskazały, że aspartam już w niskich dawkach może pogarszać pamięć i zdolności uczenia się. Może to wiązać się z zaburzeniem przetwarzania emocji.
Idealna drzemka dla medyków i młodych rodziców
20.09.2023
Japońska badaczka proponuje aby zamiast jednej dwugodzinnej drzemki, wybrać dwie: 90-minutową i 30-minutową i pozbyć się tym samym senności i zmęczenia.